Wuhan Artık Karantinada Değil!

Wuhan Artık Karantinada Değil!

PAYLAŞ
Wuhan Artık Karantinada Değil!
Wuhan Artık Karantinada Değil!

İlk etkilerini Çin’de gördüğümüz ve orada hızla yayılan koronavirüs için sıkı önlemler alınmakta. Önlemlerin uygulanması durumunda hastalığı ortadan kaldırmak mümkün. Wuhan artık karantina altında değil.

Hava ve temas yolu ile bulaşabilen virüs fazlasıyla tehlikeli ve ölümcül. Birçok yerleşim alanı karantina altına alınmış durumda. İnsanlar sokağa çıkmıyor. Çünkü virüs çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Kalabalık kentlerin sokakları şu an bomboş. Okullar tatil edilmiş ve mağazalar kepenk indirmiş durumda.

Hastalık artık birçok Avrupa ülkesinde de etkilerini gösteriyor. Ertelenen spor müsabakaları, etkinlikler, sokağa çıkma yasakları ve karantina altına alınan şehirler… İlerleyen günlerde daha farklı önlemlerin de söz konusu olması muhtemel. Ancak Dünya genelinde gidişat bu şekildeyken Çin’de umut veren bir gelişme yaşandı.

Koronavirüs pandemisinin yaşanmasının ardından dünya gündeminden düşmeyen Çin’in Wuhan kenti, karantina günlerine veda etti. Wuhan’da yaşayanlar, dün itibariyle kentten izin almadan çıkabilmeye başladılar.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte ülkede yeni tip koronavirüs kaynaklı hiçbir can kaybının meydana gelmediği bildirilmişti. Ancak kentte uygulanan tüm kısıtlamaların kaldırılmadığı söylenirken, okulların bir süre daha kapalı kalacağı ifade ediliyor. Bu süre içerisinde 32 koronavirüs vakasının meydana geldiği açıklanmıştı. Ancak bu vakaların yurtdışı kaynaklı olduğu vurgulanmıştı.

DSÖ ve diğer sağlık otoritelerinin aktardığı bilgilere göre, bugüne kadar dünya çapında 1,513,304 kişiye COVID-19 teşhisi konuldu. Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 6.369 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile birlikte toplam ölümlü vaka sayısı 88,405 oldu. Tedavi edilen vaka sayısı ise son 24 saatte 329,731’e ulaştı.

Henüz tam olarak belirlenemese de, yeni tip koronavirüs salgının Wuhan kentinde yer alan canlı hayvanların satıldığı bir pazardan ortaya çıktığı tahmin ediliyor. Çin’de yaşanan ölümlerin büyük bir kısmı Wuhan’ın bağlı olduğu 56 milyon nüfuslu Hubei eyaletinde yaşanmıştı. Ülkede şu an 81.802 vaka bulunuyor. Bu vakaların 77.279’u tedavi olurken, 3.333’ü ise yaşamını yitirdi.

Bununla birlikte Çin Komünist Partisi’nin (CPC) salgını örtbas etmek için aşırı çaba harcaması hem yayılmasını kolaylaştırdı hem de kaynağını gizledi. Çinli yetkililer, hastalık ortaya çıktıktan dört hafta sonra Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ) bilgilendirdi. Bu da salgının Dünya için büyük bir tehlike olmasına neden oldu.