Booking, Türkiye’ye Geri Dönüyor!

Booking, Türkiye’ye Geri Dönüyor!

PAYLAŞ
Booking, Türkiye'ye Geri Dönüyor!
Booking, Türkiye'ye Geri Dönüyor!

İlk olarak Booking.com’un ne olduğundan bahsedelim. Bunun için resmi internet sitelerinde bulunan hakkında kısmından alıntı yapacağım:

“1996 yılında Amsterdam’da kurulan Booking.com, küçük bir Hollanda girişiminden dünyanın lider dijital seyahat şirketlerinden biri haline geldi. Booking Holdings Inc.’in (NASDAQ: BKNG) bir parçası olan Booking.com’un misyonu herkesin dünyayı keşfetmesini kolaylaştırmaktır.

Booking.com, seyahatteki pürüzleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan teknolojiye yatırım yaparak evlerden otellere ve çok daha fazlasının olduğu harika konaklama yerleri, çeşitli ulaşım seçenekleri ve unutulmayacak deneyimleriyle milyonlarca gezgini sorunsuz bir şekilde bir araya getirir. Köklü markalar ve her büyüklükten girişimciler için dünyanın en büyük seyahat pazar yerlerinden biri olan Booking.com, dünyanın dört bir yanındaki tesislerin global bir kitleye ulaşmasını ve işlerini büyütmesini sağlar.”

Booking, 2017 Yılında Türkiye’den Çekilmişti!

booking-turkiyeye-geri-donuyor

2017 yılında Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), birlik üyesi seyahat acentalarına karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla Booking.com’a karşı dava açmıştı. Bu dava sonucunda mahkeme Booking’in Türkiye faaliyetlerini tedbiren durdurma kararı almıştı.

TÜRSAB’ın başvurusunun ardından alınan kararla birlikte 30 Mart 2017 tarihinde Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetleri durdurulmuştu. İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde 2015’te açılan davanın 4 Nisan’daki duruşmasında portalın, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetinin durdurulmasına ve bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na (BTK) yazı yazılması kararı çıkmıştı.

Booking Dönüyor!

booking-turkiyeye-geri-donuyor

2017 yılında haksız rekabet oluşturan ve vergi ödememesi nedeniyle Türkiye faaliyetlerine son verilen şirket dönüyor. Hollanda merkezli otel rezervasyon platformu, Ticaret, Maliye ve Turizm Bakanlıkları ile görüşmelerini gerçekleştirmiş. Bu görüşmeler sonucunda da Türkiye’deki faaliyetlerine yeniden başlamaları için onay almışlar.

Türkiye’de ofis açmayı ve  vergi vermeyi kabul etmiş. Yapılan anlaşmaya göre şirket Türkiye’de elde ettiği cironun yüzde 7,5’ini vergi olarak ödeyecek. Ayrıca Booking yetkilileri, Türkiye’de ofis açıp 500 bin TL teminat ödemeyi kabul etmiş. Yakın bir zamanda Türkiye ofisinin açılabileceği ifade ediliyor.

Ancak Booking’in haksız rekabete yol açan ifadelerini kaldırma kararının alındığını da belirtelim. Buna göre “booking.com olarak en iyi fiyatları garanti eden bir internet sitesi kurmayı amaçlıyoruz”, “En düşük fiyatlar” ve “Booking.com hem şehirlerde hem de deniz kenarı veya kırsal bölgelerde en iyi otel fiyatlarını garanti etmektedir” benzeri ifadeler, mobil uygulamadan ve internet sitesinden kaldırılacak.