DNS’lere Yapılan Engelleme Yasal mı?

DNS’lere Yapılan Engelleme Yasal mı?

PAYLAŞ

Twitter’ın yasaklanmasıyla başlayan internetteki sansür dalgası, servis sağlayıcıların kullanıcıların DNS‘lerine sahte yönlendirmeler yapmasıyla devam ediyor.

Geçtiğimiz haftalarda internete gelen sansür engelinin ardından, kullanıcılar DNS değiştirerek Twitter gibi yasaklı sitelere erişebiliyorlardı. Kullanıcılar, son günlerde DNS değiştirmelerine rağmen engelli sitelere erişim sağlayamadılar. 

Google’ın sunduğu DNS hizmeti, Open DNS ve Public DNS’lere ISS (internet servis sağlayıcı) tarafından gelen DNS engellemesi tamamen ISS lerin uyguladığı ve yasal olmayan bir uygulamadır. Yapılan bu DNS kısıtlamalarına yönelik ISS’lere telefon açarak şikayetlerinizi dile getirebilirisiniz. TIB’in Twitter ve YouTube’a yönelik getirdiği kısıtlamayla birlikte çok sayıda internet kullanıcısı çareyi DNS adresini değiştirirek bu sitelere ulaşmakta buluyordu.

Türkiye’deki internet sağlayıcıları yaptığı DNS hilesi ile DNS’ler aslında geçersiz kılınıyor ve yasaklı sitelere erişim sağlanamıyor.

Google’ın mühedisleri tarafından yazılarn bulunduğu internet sitesinde, Steven Carstensen tarafından yayınlanan makalede yazılanlar dikkat çekti.

”Türkiye’de internet servis sağlayıcıların sahte DNS sunucuları işletmeye başladığını, Google DNS ve diğer DNS adreslerini taklit ettiği, böylece siz bilgisayardaki DNS’i değiştirseniz bile, internet sağlayıcınız sizi olması gereken çıkış kapılarına yönlendirmeyip, kendi kapılarına yönlendiriyor. Sonuç olarak DNS değiştirme işleminiz amacına ulaşmamış oluyor.” dedi.

 

Sizler DNS’lere karşı uygulanan bu engelleme hakkında ne düşünüyorsunuz?