Cumhurbaşkanı Gül, Yeni İnternet Yasasını Onayladı

Cumhurbaşkanı Gül, Yeni İnternet Yasasını Onayladı

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Gül, Twitter üzerinden yaptığı bir açıklama ile yeni İnternet Yasasının onaylayacağını. Ancak değişiklikler olacağının üstünü çizdi.

İnternet yasası olarak bilinen yeni sansür yasası, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yapılan yeni yasal düzenlemeler geçtiğimiz günlerde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunulmuştu. Bir süredir Cumhurbaşkanı Gül’ün onayını bekleyen yeni düzenlemeler. Bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resmi Twitter hesabı aracılığı ile yaptığı açıklama akşam saatlerinde netlik kazandı. Cumhurbaşkanı Gül Yeni internet yasası kapsamında 2 konu ile ilgili değişiklik olacağının sinyallerini verdi.

Twitter üzerinden bir çok organizasyonun olumsuz görüş belirttiği yeni internet yasasında, en çok Bakanlık veya TİB talimatıyla herhangi bir uyarı olmaksızın online platformlara engellenme getirilmesi eleştirilmişti. Gül’ün bahsettiği iki husustan en azından birinin, uyarı olmaksızın kapatma kararı olduğu öngörülüyor. Bu iki husus hakkında gerekli güncellemenin ise yarın mecliste gerçekleştirilmesi bekleniyor.

İnternet sansürünü tartışıyor olmak son derece rahatsız edici. Ancak ülke olarak geldiğimiz nokta bizleri bu duruma getirmiş durumda. Son düzenlemelerden sonra yeni sansür yasasının nasıl bir şekil alacağı ise merak konusu.

 

BİR CEVAP BIRAK