YouTube’u Kapatma Kararı Sırada Bekliyor!

YouTube’u Kapatma Kararı Sırada Bekliyor!

PAYLAŞ

Türkiye’de ifade özgürlüğü ve demokrasiden yoksun, can sıkıcı günler yaşıyoruz. Yeni çıkan sansür yasası ilk meyvesini Twitter kapatma kararıyla vermiş oldu. 

Twitter a dün gelen ve uygulanmaya başlayan kapatma kararı sadece ülkemiz kullanıcıları ve basın tarafında değil, dünya basınından da çok sayıda eleştiri almasına sebep oldu. Dün akşam saatlerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kökünü kazıyacağız söyleminde bulunduğu Twitter’a erişim engellendi.

Kapatma kararının kesinlikle internet kullanıcısına kötü veya olumsuz davranış ile karşı karşıya bırakan bir içerikle alakası yoktu. Kapatma kararının altında yatak esas görüş siyasi bir engelleme ve internete yapılmış bir saldırı olduğunu biliyoruz.

TİB’in Sıradaki Hedefi Youtube’u Kapatmak


YouTube ile ilgili mahkeme kararı TİB Başkanı’nın onayını bekliyor. Ses kayıtları ve olası video görüntülerinin paylaşılması ve engellenmesi amacıyla, Twitter’dan sonraki kapatma kararının YouTube’u da vurmasından korkuluyor. Dün Twitter’ı kapatması için öne sürülen Twitter yetkililerinin gerekli çağrıya cevap vermediği söylemi (TİB ile masaya oturmadı) bahanesinden faydalanarak, Twitter kapanmıştı. YouTube ile şuan yapılan görüşmeler sonrasında çıkan sonuca göre kararın uygulanması çok geç olmayacaktır.

Bu karanlık günlerin en yakın sürede sona ermesi dileğiyle.