Dünya Sağlık Örgütü Onaylı İlk Milli Covid-19 Tanı Kiti Geliştirildi!

Dünya Sağlık Örgütü Onaylı İlk Milli Covid-19 Tanı Kiti Geliştirildi!

PAYLAŞ
Dünya Sağlık Örgütü Onaylı İlk Milli Covid-19 Tanı Kiti Geliştirildi!
Dünya Sağlık Örgütü Onaylı İlk Milli Covid-19 Tanı Kiti Geliştirildi!

Dünya Sağlık Örgütü Onaylı İlk Milli Covid-19 Tanı Kiti Geliştirildi! Koronavirüs pandemisi sırasında fark ettik ki hastalığa karşı savaşmanın en önemli aşaması hasta sayısını doğru tespit edebilmek. Tespitin doğru yapılmaması durumunda hastalık daha fazla yayılıyor ve toplum için daha büyük etkilere sebep oluyor. Tanı kitleri bu aşamada uluslar için çok büyüm önem taşıyor.

Tanı kitleriyle ilgili çalışmalar ülkemizde de yapılıyordu. Koronavirüs salgınının tüm dünyaya yayılmasından itibaren bizler de araştırmalara başlamıştık. Bu çalışmalardan en önemlisi ise nihayet sonuç buldu.

dunya-saglik-orgutu-onayli-ilk-milli-covid-19-tani-kiti-gelistirildi

Bioeksen Ar-Ge Teknolojileri ve T.C. Sağlık Bakanlığı iş birliği ile geliştirilen ve Bioeksen firması tarafından üretilen Bio-Speedy® SARS-CoV-2 (2019-nCoV) qPCR Tespit Kiti, Dünya Sağlık Örgütü onayını aldı ve acil durum kullanım listesine girdi. Bu sayede ülkemizde de bir ilk yaşandı. İlk kez yerli bir tıbbi tanı teknolojisi tüm dünyanın kullanımına açıldı. Alınan onay ile Birleşmiş Milletler (BM) ve üye ülkeler, Bioeksen’in tanı kitini ilave bir onay mekanizmasına gerek duymadan doğrudan kullanabilecek. DSÖ tanı kitini satın alıp, ekonomik açıdan zor durumda olan bölgelere de dağıtabilecek.

Bioeksen Kurucusu Canan Ketre Kolukırık, COVID-19’la olan global mücadeleye daha büyük bir katkı yapabilmenin onurunu yaşadıklarını belirterek, “DSÖ Acil Kullanım Listeleme (EUL) prosedürü, bir halk sağlığı acil durumunda, BM ve üye ülke satın alma ajanslarına, kalite, güvenlik, etkinlik ve performans verilerine dayalı olarak, kabul edilebilir aşıların, ilaçların ve tanı cihazlarının bulunabilirliğini hızlandırmak amacıyla oluşturuldu. EUL prosedüründe sadece ürün kalitesi değil, üretici firmanın kalite yönetim sistemi de ayrıntılı bir değerlendirme sürecine tabi tutuluyor. COVID-19 tanısında küresel çapta bir diğer otorite kurum olan Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onayını alan yaklaşık 200 test mevcut,firmamızın da FDA onaylı Covid-19 tanı kiti mevcut, ancak DSÖ onayını alıp EUL kapsamına giren sadece 22 test var. Bu testler, sektörlerinde dünya lideri firmalar tarafından üretilmekte. Bu listeye girmeyi başarmak hem bizler hem de ülkemiz için gurur verici, çünkü bu listede yer almak sadece bir ürünün en üst otorite tarafından onaylanmasından ziyade, Bioeksen’in dünya çapında birçok rakibini geride bıraktığının resmi bir göstergesi” dedi.

Türkiye’nin Dışa Bağımlılığı Azalacak

dunya-saglik-orgutu-onayli-ilk-milli-covid-19-tani-kiti-gelistirildi

Kolukırık açıklamalarına şu ifadeleri de ekledi:

 “2014 yılında KOSGEB Ar-Ge İnovasyon desteği alarak kurulan Bioeksen olarak, koronovirüs pandemisinin başlangıcından bu yana Türkiye’ye 20 milyondan fazla test temin ettik. Yurtdışına ise 5 milyon test satışımız oldu. Aylık 10 milyon test üretim kapasitemiz mevcut. Dünyanın farklı ülkelerine ihracat gerçekleştirirken kapasitemizin çoğunu Türkiye için kullanıyoruz. Halen hem T.C. Sağlık Bakanlığı, hem de özel hastanelere tanı kiti temin etmeye devam ediyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana 32 farklı Ar-Ge projesini TÜBİTAK, Kalkınma Bakanlığı ve KOSGEB desteğiyle gerçekleştirdik. Bu projeler sonucunda 164 farklı moleküler biyoteknoloji ürünü ortaya çıkardık.2019 yılında ürünlerimizin Türkiye çapında rutin satışına başladık. Ürünlerimiz ve teknolojimizi, takip ettiğimiz uluslararası literatür ve kullanıcı bildirimlerine dayanarak sürekli bir adım öteye taşımaya gayret gösteriyoruz. Bioeksen olarak amacımız, Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmak ve çok yüksek fiyatlar ile ithal edilen ürünlerin uygun maliyetli olarak Türkiye’de üretilmesini sağlamak.”