Facebook, Marketplace Uygulaması ile 2. El Pazarına Giriyor

Facebook, Marketplace Uygulaması ile 2. El Pazarına Giriyor

PAYLAŞ

Facebook Marketplace uygulaması ile ürünleri daha detaylı ve satış amaçlı hizmet sağlaması bekleniyor. 

Facebook grupları üzerinden ikinci el alışverişi yapan kişiler, ürünlere çeşidine göre açılmış sayfalardan ticaret yapabiliyor. Facebook’un Marketplace uygulaması henüz Türkiye’de hizmete başlamadı. Türkiye’de yayına girmesiyle birlikte Sahibinden.com‘a doğrudan rakip olmayacak.

Facebook’un ikinci el pazarına girmesiyle birlikte 2. el eşya alım satımı yapılabilecek. Facebook dün itibari ile Marketplace uygulamasını tanıttı. İkinci el alım satımı şuan için sadece mobil cihazlar üzerinden yapılabilecek. Facebook bu hamle ile bu pazardaki çok sayıda uygulamaya rakip olacak.marketplace-facebook

Facebook Marketplace uygulaması hızlı satış ve teklif usulü satışa imkan sağlıyor.

Ödeme Sistemleri Bulunmuyor

Uygulamanın öncelikli olarak ABD, İngiltere, Yeni Zelanda ve Avustralya’da başlaması planlanıyor. Uygulama sayesinde Facebook kullanıcıları birbirlerine yakın kişilerden alışveriş yapılması hedefleniyor. Facebook ödeme sistemlerine karışmıyor. Facebook’un ödemelerden komisyon veya aracılık hizmeti alması gibi bir durum şu an için söz konusu gözükmüyor. Önümüzdeki dönemde muhtemelen satış başına komisyon ve çeşitli aboneliklerle Marketplace uygulaması Facebook’a yeni bir gelir kaynağı olacaktır.