GTA 5 İnceleme

GTA 5 İnceleme

PAYLAŞ

Tüm zamanların en iyi oyunu GTA 5

Tam adı Grand Theft Auto olan oyunun en yeni 5. sürümü yıllardır beklememizin ardından çıktı. GTA ile ilk tanıştığımızda ortaokula hatta ilkokul çağlarımızı yaşıyorduk. Oyunun ilk versiyonlarını oynayanların ise 30’lu yaşlarında olduğunu biliyoruz. Neyse lafı sözü fazla uzatmayalım yıllardır heyecanla beklediğimiz GTA 5 oyununu sizler için oynayıp test etme fırsatını bulduk şimdi bu müthiş macerayı gelin sizlerle paylaşalım.gta 5 car

GTA 5 in açılışındaki zorlu görev bizlere oyunun zor ama bir o kadar da keyifli olduğunu daha ilk dakikalarda anlatmayı başarıyor. Kanımıza virüs gibi işleyen bölüm geçme arzusu ile yeni karakterlerimizi tanırken, ucu bucağı olmayan yeni GTA 5 haritasında geziniyoruz. Bir süre için oyundaki görevleri tamamlamaktan ziyade serserilik yapma arzumuza engel olamıyoruz. Değişik arabaları çalıp hiç tanımadığımız bir şehirde polisten kaçmak biraz zor oluyor. Polisten kaçmak demişken tozlu ve topraklı yollarda arabanızın tekerlerinden çıkan her bir taşın gerçekçiliği oyuna oldukça güzel yansıyor. Birkaç başarısız kaçma deneyiminin ardından artık sıra oyundaki görevleri keşfetme kontakları kurma ve biraz iş bitirme vakti geldi.

GTA 5 tarihin yapımına en çok para harcanan oyunu alarak adını altın harflerle oyun tarihine yazdırdı. İlk gün satışlarının ardından ulaştığı rakam 800 milyon dolar.gta 5 beach

GTA 5’de eski sıkıcı görevler yerine çok daha zevkle ve keyifle gerçekleştirmenizi bekleyen 500’den fazla görev yer alıyor. Bu görevler arasında kimi zaman Paparazziler ile iş birliği içerisine girerek para karşılığı motosikletle tanınmış bir kişinin limuzinin peşine düşüyorsunuz kimi zaman oğlunuzu dışarı çıkarıp bisikletle yarış yapıyorsunuz. Kızınızı kötü adamların yatından Jet Ski’e atıp kaçırıyorsunuz.

Arabalarda işlenen detaylar zaten bambaşka bir hal almış. Çarpmalar sonucu alınan hasarlardan tutun da, hafif sürtmeler sonucu ortaya çıkan çiziklere kadar çok ince grafik detayları bulunuyor oyun içerisinde. Los Santos ise tamamen yaşayan bir şehir, içerisinde gerçek yaşam deneyimlerini sunuyor. Deniz kenarına gittiğiniz zaman bikinili kızlar ve vücut çalışmış erkekler sahilde koşuyor. Şehrin zenci mahallelerine gittiğiniz zaman herhangi birine yürürken çarpmanız durumda silah çıkarıp etrafa sıkan tiplerle karşılaşıyorsunuz. gta 5 bike

Oyun içerisinde kontrol ettiğimiz karakterleri değiştirmek mümkün. Karakterlerimizi geliştirebiliyoruz da; yüzerek, bisiklete binerek karakterin dayanıklılığını arttırabiliyorsunuz. Bisiklete binerken karakterin terlediğini ve t-shirt’ünün ıslandığını görmekte mümkün. Karakterleri geliştirmek yaptığımız bazı görevler ya da düzenli olarak yaptığımız işlere de bakıyor. Örneğin, sürekli araba kullanmak ve az kaza yaparak ilerlemek, sürüş yeteneğimizi arttırırken, düzenli olarak koşmak, stamina özelliğimizi arttırıyor.

Son olarak GTA 5’in ucu açık ve son derece sıradışı senaryosu, eğlenceli görevleri, devasa büyüklüğündeki şehri ve sonu olmayan bir deneyim sunması ve bunların yanı sıra son derece gerçekçi tepkileri ve grafikleri ile GTA 5 sanırım oyun severleri 4-5 sene kadar daha tatmin edecek gibi duruyor.

Tablo veya Liste:

GTA 5’in dünyada önde gelen oyun sitelerinden aldığı puanlar ortada şimdi seçim sizin…

Polygon – 9.5/10
Eurogamer – 9/10
CVG – 10/10
IGN – 10/10
Joystiq – 4.5/5
OXM – 10/10
OPM -10/10
Edge – 10/10
Kotaku – Yes
DigitalSpy – 5/5
Eurogamer.de – 10/10
GameInformer – 9.75/10
GamesVillage.it – 9.8/10
Destructoid – 9/10
GiantBomb – 5/5
Gamereactor – 10/10
Gamespot – 9/10
GodisaGeek – 10/10
Videogamer – 10/10
Akihabarablues – 100/100
Xbox 360 Achievements – 100/100
LaPS3.com – 100/100

PAYLAŞ
Önceki makaleRuhsal Yorgunluk
Sonraki makaleYeni Google Nexus 7
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.