Huawei HiCar Teknolojili İlk Araç: Baojun RC-6

Huawei HiCar Teknolojili İlk Araç: Baojun RC-6

PAYLAŞ
Huawei HiCar Teknolojili İlk Araç: Baojun RC-6
Huawei HiCar Teknolojili İlk Araç: Baojun RC-6

Huawei General Motors’un Çin’deki markası olan Baojun ile işbirliği yaptı. Baojun RC-6 isimli model HiCar teknolojisine sahip ve Mart ayında Çin’de piyasaya sürülecek.

Son yıllarda mobil cihazlarla ve telekomünikasyon sistemleriyle çıkış yapan Huawei, pazarda büyük bir pay almaya başlamıştı. Ürettiği fiyat/performans ürünleri ve yüksek kalitedeki cihazlarının fiyatının daha uygun olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen bir marka haline geldi.

Huawei HiCar Teknolojili İlk Araç: Baojun RC-6

Geçtiğimiz yıl ABD’nin uyguladığı ticaret yasağının ardından hızlıca çalışma alanlarını genişlettiler. Kendi işletim sistemini de duyuran Huawei, farklı cihazlarla entegre olarak çalışabilmek adına da çalışmalar yürütüyordu. İlk Huawei HiCar teknolojili araç da bu sayede üretilmiş oldu.

Baojun RC-6
Baojun RC-6

Huawei bu aracı geçtiğimiz ağustos ayında duyurmuştu. Araç bugün itibariyle tanıtıldı. Dünya çapında büyük ilgi duyulan ve merak edilen aracın özellikleri de anlatıldı. İlerleyen dönemlerde mobil cihazlarla entegre olan birçok araç görebiliriz. Huawei’nin bu hamlesi otomotiv sektöründe yeni bir döneme gireceğimizin ilk sinyali.

HiCar Teknolojisi Nedir?

  • Anında Bağlantı: Bu özellik, herhangi bir akıllı telefonun, araç içine girildiği anda otomatik olarak bağlantı kurmasını sağlıyor. Yani tüketiciler, bugün pek çok araçta gördüğümüz gibi bağlantı kurulum işlemleriyle uğraşmak zorunda kalmıyorlar. HiCar sayesinde akıllı telefonunuz, Baojun RC-6’ya otomatik olarak bağlanabiliyor.
  • Tek Tıkla Gezinme: HiCar teknolojisi beraberinde özel bir arayüze sahip olan ekranları da getiriyor. Huawei, bu arayüzü o kadar basit bir kullanımla sunuyor ki tüketiciler, herhangi bir zorluk çekmeden araçlarının sahip olduğu tüm özelliklere ve detaylara ulaşabiliyorlar.
  • Ev Kontrolü: HiCar, Huawei’nin hayat kolaylaştırmak için geliştirdiği bir teknoloji. Bu bağlamda akıllı evleri de planlayan Huawei, HiCar teknolojisi ile tüketicilerin akıllı evlerini kontrol etmelerine yardımcı oluyor. Akıllı ev sistemlerini uzaktan kontrol edebilen tüketiciler, tek bir uygulama üzerinden evlerindeki pek çok cihazı kontrol edebiliyorlar.

Baojun RC-6

  • Yorgunluk Takibi: Yorgunluk takibi günümüzdeki pek çok otomobilde zaten bulunuyor. Ancak HiCar teknolojisi, şoförün yorgunluğunu akıllı bant veya akıllı saat üzerinden kalp atış durumuyla takip ediyor. Yapay zeka ile de desteklenen özellik, araç içerisindeki kameralarla şoförün hareketlerini daima takip ediyor. Olası anormallik durumlarındaysa sistem, şoförü otomatik olarak uyarıyor.
  • Hareket ile Kontrol: Bazı lüks otomobil üreticileri, araçlarına bu özelliği ekliyorlar. HiCar teknolojisinin sahip olduğu hareket kontrolü ise tüketicilerin, araç içerisindeki el hareketleriyle bazı komutlar vermesine yardımcı oluyor.
  • Görüntülü Arama: HiCar teknolojisi, daima 5G ağ bağlantısına sahip olacak. Bu da yüksek hızda internet ve düşük gecikme hızı anlamına geliyor. Hal böyle olunca da Baojun RC-6, doğrudan araç üzerinden görüntülü arama yapmaya izin veriyor. Bu konuda trafik güvenliğinin sağlanmasına dair nasıl bir önlem alındığı ise şu an için bilinmiyor.
  • Uygulama Paylaşımı: Bu özellik sayesinde akıllı telefonunuzdaki tüm uygulamaları HiCar teknolojisine, dolayısıyla da aracınıza aktarabiliyorsunuz. Böylelikle telefonunuzda yer alan tüm uygulamalar, aynı zamanda aracınızda da bulunuyor. Ancak HiCar teknolojisinin, Android ekosistemindeki uygulamalara destek verdiğini de ayrıca belirtmek gerekiyor.
Huawei ile ilgili daha çok haber okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
Aracın tasarımını ve iç dizaynını merak edenler için bir inceleme videosu: