Huawei, Türkiye Yatırımlarına Devam Edeceğini Açıkladı!

Huawei, Türkiye Yatırımlarına Devam Edeceğini Açıkladı!

PAYLAŞ
Huawei, Türkiye Yatırımlarına Devam Edeceğini Açıkladı!
Huawei, Türkiye Yatırımlarına Devam Edeceğini Açıkladı!

Son yıllarda mobil cihazlarla ve telekomünikasyon sistemleriyle çıkış yapan Huawei, pazarda büyük bir pay almaya başlamıştı. Ürettiği fiyat/performans ürünleri ve yüksek kalitedeki cihazlarının fiyatının daha uygun olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen bir marka haline geldi.

Geçtiğimiz yıl ABD’nin uyguladığı ticaret yasağının ardından hızlıca çalışma alanlarını genişlettiler. Kendi işletim sistemini de duyuran Huawei, farklı cihazlarla entegre olarak çalışabilmek adına da çalışmalar yürütüyordu. Geçtiğimiz dönemde geçiçi lisansın sona ermesinin ardından Huawei, ABD dışındaki pazarlarda önemli yatırımlarına devam ediyor.

huawei-turkiye-yatirimlarina-devam-edecegini-acikladi

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi üretmiş olduğu yazılım çözümlerini Avrupa, Asya, Güney Amerika ve Afrika’ya ihraç etmeye devam ediyor. Hizmete açılışının 10. yıldönümünü kutlayan Huawei Türkiye, yeni yatırımlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalarda Türkiye’deki bilgi ve iletişim teknolojileri ekosistemini yatırımlarla büyütmeye ve genişletmeye kararlı oldukları ifade edildi.

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, Direktör Hüseyin Hai’nin 10. yılı dolayısı ile  yaptığı açıklamalarda önemli bilgilere yer verildi. Hüseyin Hai, Türkiye’deki toplam yatırımımız 520 milyon TL. Ayrıca daha da önemli bir konu olarak, on yıldır çok sayıda BT uzmanını eğitiyor ve BT yeteneklerini geliştiriyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana 1.500’den fazla mühendis ve araştırmacı, Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi ailesinin bir parçası oldu. Bugün 620 profesyonelle çalışıyoruz ve Türkiye’deki ICT yeteneklerine güveniyoruz. Gelecek yıl bu ekibimizi yüzde 10 büyütmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye 260 Milyon Dolar Giriş Yaptı

huawei-turkiye-yatirimlarina-devam-edecegini-acikladi

Türkiye Ar-Ge Merkezi, şirketin Çin dışındaki en büyük ar-ge merkezi. Türkiye bölgesinin direktörü Hüseyin Hai, “Çözümlerimiz 30’dan fazla ülkede 40 kurumsal müşteri tarafından kullanıldı. Ümraniye’deki merkezimizde Türk mühendisler tarafından üretilen teknolojiler, Avrupa’dan Güney Amerika’ya, Orta Doğu’dan Asya’ya dünyanın her yerinde kullanılmaktadır. Bu yazılım ihracatı ile birlikte Türkiye’ye toplam 260 milyon dolar giriş sağladık.” ifadelerine yer verdi.

Geçtiğimiz günlerde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Türkiye’nin Huawei ve diğer Çinli şirketlere bağımlılığının artması, ABD ile askeri işbirliğini olumsuz etkileyebilir.”  şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. Ayrıca bir dönem Huawei Başkanı’nın kızının Kanada’da tutuklanmasına kadar ilerleyen süreç, Google ile Huawei’nin de arasını açmıştı. Bakalım ilerleyen günlerde ne gibi gelişmeler yaşanacak.