Oxford Üniversitesi, Koronavirüste İkinci Dalga İhtimali Yüksek Ülkeleri Açıkladı!

Oxford Üniversitesi, Koronavirüste İkinci Dalga İhtimali Yüksek Ülkeleri Açıkladı!

PAYLAŞ
Oxford Üniversitesi, Koronavirüste İkinci Dalga İhtimali Yüksek Ülkeleri Açıkladı!
Oxford Üniversitesi, Koronavirüste İkinci Dalga İhtimali Yüksek Ülkeleri Açıkladı!

Oxford Üniversitesi, İngiltere’nin Oxford kentinde yer alan ve küresel çapta en köklü üniversiteler arasında yer almaktadır. Oldukça önemli kişilerin Oxford Üniversitesi’nden mezun olduğu bilinmektedir. Bunlar arasında Nobel Ödülü sahibi, 27 Birleşik Krallık başbakanı ve pek çok yabancı devlet başkanı bulunmaktadır.

Üniversiteye bağlı olan araştırmacılar günümüzün en büyük problemiyle ilgili önemli bir çalışma gerçekleştirdi. Bu çalışma koronavirüsle ilgiliydi. Yayılma hızı yüksek olan virüs bazı ülkelerde oldukça azalmış olsa da ikinci dalgaya karşı da önlemler almak gerekiyor. Oxford Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen çalışmada ise ikinci dalgaya yakalanma riski en yüksek olan 10 ülkeye yer verildi.

Oxford Üniversitesi, 45 ülke ve 25 bin vaka üzerinde yaptığı araştırmalara göre önümüzdeki süreçte COVID-19’ta ikinci dalgayı yaşama ihtimali en yüksek olan 10 ülkeyi açıkladı. The Guardian gazetesinin derlediği bilgilere göre; Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarında yapılan araştırmalar sonucunda, özellikle 10 ülkede koronavirüsün ikinci dalgası başlayabilir.

oxford-universitesi-koronaviruste-ikinci-dalga-ihtimali-yuksek-ulkeleri-acikladiAlınan önlemlerin gevşetildiği ve insanların topluca birçok etkinlik düzenlediği şu günlerde virüsün yayılması uygun ortam oluşmuş durumda. Açıklanan verilere göre virüsün en çok yayıldığı ülkelerden biri olan ABD’nin ikinci dalgaya yakalanma ihtimali de oldukça yüksek. ABD’den sonra ise Almanya, İsviçre ve İran’ın benzer bir senaryo ile karşılaşması muhtemel. Oxford Üniversitesi, süreç boyunca gevşetilen tedbirlerin giderek daha tehlikeli bir ortam yarattığını ve R değerinin artış göstermesine neden olduğunu bildirdi.

İkinci dalgaya yakalanma ihtimalinin en yüksek olduğu 10 ülke sırasıyla; Almanya, Ukrayna, ABD, İsviçre, Bangladeş, Fransa, İsveç, İran, Endonezya ve Suudi Arabistan oldu. Son haftalarda artan vaka sayısından dolayı Almanya’da önlemlerin sürelerinin uzatıldığını görmüştük.

Türkiye ve Birkaç Ülke Örnek Gösterildi!

Oxford Üniversitesi’nin yaptığı analizlerde, tedbirler gevşetilse de vaka sayısında büyük bir artış gözlemlenmeyen ülkeler örnek gösterildi. Bu ülkelerin Türkiye, Belçika, Kanada, Polonya, Pakistan, BAE, Belarus, İtalya, İspanya, Singapur ve Hollanda olduğu belirtildi.

Şu anda tüm dünya ülkeleri koronavirüs pandemisine karşı alınan önlemleri azaltıyor. Alınan önlemlerin azaltılmasıyla virüsün yayılma olasılığı daha da artıyor.. Kısa süre önce DSÖ tarafından yapılan açıklamaya göre 21 Haziran’da bir gündeki en yüksek vaka sayısına ulaşılmıştı. Bu da salgının yavaşlamadığı, aksine şiddetini artırdığını bizlere gösteriyordu. Ülkemizde de yeni vaka sayısının iyileşen kişi sayısını geçtiğini görmeye başladık.