İngiltere Prensi Philip Hayata Gözlerini Yumdu!

İngiltere Prensi Philip Hayata Gözlerini Yumdu!

PAYLAŞ
İngiltere Prensi Philip Hayata Gözlerini Yumdu!
İngiltere Prensi Philip Hayata Gözlerini Yumdu!

İngiltere’de yas günü. Buckingham Sarayı bugün önemli bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada İngiltere Prensi Philip’in hayatını kaybettiği duyuruldu.

Geçtiğimiz ay 28 gün boyunca hastanede yatan Prens Philip’in sağlık sorunları olduğu biliniyordu. 99 yaşındaki Prens Philip’in taburcu olurken kameralara yansıyan görüntüsü ise herkesi şaşırtmıştı.

Prens Philip

16 Mart tarihinde taburcu olan Prens Philip için sağlık durumunun iyi olduğu ifade edilmişti. İlk olarak başkent Londra’daki King Edward VII Hastanesi’ne kaldırılan Philip, daha sonra St. Bart’s Hastanesi’ne nakledilmişti. Philip’in enfeksiyon ve kalp sorunu dolayısıyla hastanede olduğu açıklanmıştı.

Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamada, “Kraliçe İkinici Elizabeth, büyük bir üzüntüyle sevgili eşi Edinburgh Dükü Prens Philip’in hayatını kaybettiğini açıklamıştır. Ekselansları, Windsor Sarayı’nda huzurlu bir şekilde yaşamını yitirdi” denildi.

Başbakanlar Taziye Etti

Prens Philip

73 yıldır Kraliçe Elizabeth ile evli olan Prens Philip’in hayatını kaybetmesinin üzüntüsünü yaşayan İngiltere Başbakan Boris Johnson ve İskoçya Başbakanı Sturgeon açıklamalarda bulundu.

2008 yılında Kraliçe Elizabeth ile Anıtkabir’e gelen Prens Philip’in ölümü hakkında Sturgeon, “Edinburgh Dükü’nün yaşamını kaybetmesinden dolayı çok üzgünüm” dedi.

Boris Johnson, Prens Philip’in hayatının sayısız gence ilham olduğunu söyledi. “Kraliyet Ailesi’ni ve monarşiyi yönlendirerek bu kurumun ulusal hayatımızın dengesi ve mutluluğu için tartışmasız bir şekilde hayati kalmasına yardımcı oldu” dedi.

Johnson, “Prens Philip, Birleşik Krallık’ta, İngiliz Milletler Topluluğu’nda ve dünyada farklı kuşakların sevgisini kazandı” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden ve First Lady Jill Biden da Prens Philip’in on yıllarca sürdürdüğü adanmış kamu hizmetini övdü ve “Prens Philip kendisini memnuniyetle İngiltere, İngiliz Uluslar Topluluğu ve ailesine adadı” dedi.