COVID-19 Hastaların Akciğerlerini Tanınmaz Hale Getiriyor!

COVID-19 Hastaların Akciğerlerini Tanınmaz Hale Getiriyor!

PAYLAŞ
COVID-19 Hastaların Akciğerlerini Tanınmaz Hale Getiriyor!
COVID-19 Hastaların Akciğerlerini Tanınmaz Hale Getiriyor!

COVID-19, enfekte olan hastaların akciğerlerinde çok ciddi hasarlara yol açabiliyor. Enfeksiyondan muzdarip olan çoğu kişi, hafif ila orta düzeyde semptomlar gösterip özel bir tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşiyor, ancak yaşlı ve kronik hastalığa sahip kişilerde durum korkunç bir hal alabiliyor.

İtalya‘da görev alan İngiliz bilim insanları 40 güne kadar yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatlarını kaybeden hastaların akciğerlerini ve diğer organlarını inceledi. Elde edilen verileri İngiliz Parlamentosu’nun Bilim ve Teknoloji Komitesi’ne sunan King’s College London’da görev yapan Prof. Dr. Mauro Giacca, COVID-19’un akciğerleri tanınmayacak duruma getirecek kadar zarar verdiğini söyledi.

Yapısı Tamamen Bozulmuş Akciğerler ve Füzyona Uğramış Hücreler

covid-19-hastalarin-akcigerlerini-taninmaz-hale-getiriyor

Prof. Dr. Giacca, yaptıkları otopsilerde yapısı tamamen bozulmuş akciğerlere ve virüs yoğunluğu yüksek olan, füzyona uğramış hücrelerle karşılaştıklarını belirtti ve şunlaru dile getirdi, “Çok büyük trombozlar (kanın pıhtılaşması) görüyorsunuz. Akciğer yapısında tam bir bozulma mevcut. Öyle ki bazı açılardan bunların bir zamanlar akciğer olduğunu bile anlayamazsınız. Dünya genelinde otopsi yapılmadığı için bu bilgiler literatürde büyük ölçüde eksik.”

“Füzyona uğrayan çok sayıda ve çok büyük hücreler var. Bu hücreler virüs açısından pozitif ve 10, 15 çekirdekli hale gelmiş” diyen Prof. Dr. Giacca, bun durumun COVID-19’un benzersiz patolojisini açıkladığına inandıklarını söyledi. Yeni tip koronavirüsün tedaviye çok zor yanıt verdiğini belirten Prof. Dr. Giacca, antiviral tedavinin hastalığın erken evrelerinde işe yarayabileceğini, ancak COVID-19 hastaları için ilaç bulunma ihtimalinin düşük olduğunu sözlerine ekledi.

COVID-19 İçin İlaç Bulunma İhtimali Çok Düşük

covid-19-hastalarin-akcigerlerini-taninmaz-hale-getiriyor

Sör John Bell, İngiliz hükümetinin koronavirüsle mücadele komitesinde çalışan ve Oxford Üniversitesi’nde görev alan bir tıp profesörü. O ise düşüncelerini şu şekilde ifade ediyor, “Karantina önlemlerinin büyük ölçüde gevşetildiğini, artık tekrar hareket etmeye başladığımızı ve epey hızla azaldığı halde hala toplumumuzda hala kayda değer seviyelerde enfeksiyon görüldüğünü düşünürsek, ikinci dalgadan kaçınabilmemiz beni çok şaşırtır”

Prof. Dr. Bell açıklamalarına şunları da ekledi. Oxford Üniversitesi’nin üzerinde çalıştığı COVID-19 aşısının ek deneylerinin Afrika‘da yapılacağını belirtti. Kıtanın, Avrupa ve Amerika’dakine benzer vaka ve ölüm sayılarına henüz ulaşmadığını hatırlatan bilim insanı, Afrika’nın en yüksek enfeksiyon seviyesine temmuz ayında ulaşacağını ifade etti.

Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının, sonbahar aylarında hazır olması bekleniyor.