Ülkemizde E-Duruşma Dönemi Başlıyor!

Ülkemizde E-Duruşma Dönemi Başlıyor!

PAYLAŞ
Ülkemizde E-Duruşma Dönemi Başlıyor!
Ülkemizde E-Duruşma Dönemi Başlıyor!
Yargıda devrimsel bir yenilik test edildi. Duruşma salonlarını sanal ortama taşıyacak e-duruşma dönemi için hazırlıklar başladı. Avukatların video konferans yoluyla uzaktan katılım sağlayabilecekleri e-duruşma sistemi, Türkiye’de ilk kez test edildi.

Adalet Bakanlığı, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek video konferans yöntemiyle yapılacak e-duruşma sistemini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Yeni sistemle birlikte avukatlar, mahkemelerdeki duruşmalara bulundukları herhangi bir yerden katılabilecek. E-duruşma sistemiyle, yargılamaların daha adil ve makul sürelerde yapılması hedefleniyor.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül test programı başarıyla gerçekleştirilen e-duruşma uygulamasının hukuk yargılamalarının bir parçası haline geldiğini belirterek, “Buradaki temel yaklaşımımız, avukat arkadaşlarımız, meslektaşlarımız, duruşmaya bulundukları yerden bağlanabilecekler. Bu test başarıyla gerçekleşti. Birkaç dakikalık duruşma için 500-600 kilometre öteden gelip duruşmaya girip, tekrar dönen uygulamalar artık sona erecek.” dedi.

E-Duruşma Sayesinde Avukatlara Kolaylık Sağlanacak

ulkemizde-e-durusma-donemi-basliyorE-duruşma uygulamasının bir alternatif olduğunu kaydeden Bakan Gül, avukatların talep etmeleri halinde uygulamadan yararlanabileceğini belirtti. Bakan Gül, “Kanunumuzda şu anda tarafların anlaşmasıyla buna imkan var ancak teknik altyapı yoktu. Bugün bu gerçekleşmiş oldu. Böylece artık avukat arkadaşlarımızın bu anlamda duruşmaya katılması sağlanmış olacak. Avukat, UYAP portalına girdiğinde tüm duruşmalarını sıraladığında hangi duruşmaya e-duruşma ile katılmak istiyorsa talepte bulunacak ve o talebi mahkemeye iletecek. Mahkeme, talebi uygun bularak kabul etmesiyle birlikte duruşmanın saati geldiğinde avukat meslektaşımız bulunduğu yerden duruşmaya katılma imkanı olacak. Yargılanmanın hızlanması, daha adil ve makul sürede sonuçlanması adına çok önemli bir devrim olacak. Adliyede işlerini yaparken duruşmayı takip edebilecek ve CELSE programıyla da entegre edeceğiz. Cep telefonuyla da kimliğini doğrulayarak sisteme girebilecek ve bulunduğu yerden diğer işlerini yaparak vatandaşlarımıza yönelik hizmetlerini sürdürebilecek.” şeklinde konuştu.

Adalet Bakanlığı mühendisleri tarafından geliştirilen yazılım sayesinde e-duruşma sisteminde avukatlar, elektronik imza yöntemiyle kimlik doğrulaması yaparak e-duruşmaya katılabilecek. Duruşmaya video konferans ile bağlandıktan sonra bilgileri mahkeme hâkimince UYAP sistemi üzerinden teyit edilecek ve duruşma başlayacak. Sisteme ilerleyen zamanlarda yüz tarama ve parmak izi gibi yeni güvenlik önlemlerinin de eklenmesi planlanıyor.

ulkemizde-e-durusma-donemi-basliyor

 

Bakan Gül, “Hem hakimlerimiz, savcılarımız için hem avukatlarımız için daha önemlisi vatandaşımızın memnun kalacağı, yargıya güvenin artacağı bir uygulamanın startını vermiş oluyoruz. Artık hukuk yargılamasının bir parçası haline gelmiştir. Bunu CELSE programıyla entegre ederek ceza davalarında yaygınlaştıracağız. Bu pilot uygulamayı belli adliyelerde ve kapsamını genişleterek uygulayacağız. Bu reformun, tüm meslektaşlarımıza, yargı camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Zaman içerisinde aynı anda dosyaya ekrandan avukatlarımız yine bu anlamda beyanda bulunabilecekler, dilekçe verebilecek, hakim yazılı beyanı görebilecek. Bu reformun yargı camiamıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.