LGS ve YKS’nin Yapılacağı Günlerde Sınırlı Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak!

LGS ve YKS’nin Yapılacağı Günlerde Sınırlı Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak!

PAYLAŞ
LGS ve YKS'nin Yapılacağı Günlerde Sınırlı Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak!
LGS ve YKS'nin Yapılacağı Günlerde Sınırlı Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak!
20 Haziran’da düzenlenecek LGS ve 27-28 Haziran’da gerçekleşecek YKS sınavları için sınırlı sokağa çıkma yasağı geleceği açıklandı. Kısmi yasaklar tedbir amaçlı olacak ve sadece sınava gidiş ve dönüş saatlerini kapsayacak.

Koronavirüs vaka sayısının sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasının ardından hızla artığı görüldü. Milyonlarca öğrencinin katılacağı LGS ve YKS sınavları konusunda olan tedirginlik de yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldığı talimatla LGS ve YKS sınavlarının gerçekleşeceği günlerde kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu.

Sağlık Bakanı Koca koronavirüsün tüm ülkelerde etkisini artırdığını belirtirken ülkemizdeki durumu da değerlendirdiklerini dile getirdi. Kararın alınmasında sınav günlerinde yoğunluk olmaması için sınav saatlerinde ‘sınırlı bir sokağa çıkma yasağı’ uygulanacağını açıkladı.

lgs-ve-yksnin-yapilacagi-gunlerde-sinirli-sokaga-cikma-yasagi-uygulanacak

Sınırlı sokağa çıkma yasağı kararını kişisel Twitter hesabından duyuran Koca, talimatın Cumhurbaşkanı tarafından verildiğini belirtti. Ek olarak “LGS ve YKS günlerinde sağlanması gereken şartlar konusunda Bilim Kurulumuz tavsiye kararı aldı. Sınava gidiş ve dönüş saatlerinde dışarıda yoğunluk olmaması, günün gençlere ayrılması için Cumhurbaşkanımız sınırlı bir sokağa çıkma yasağı yönünde talimat verdiler.” ifadelerini kullandı.

Koca, dün yaptığı açıklamada hem LGS hem YKS sınavlarının ülkemizin geleceği adına olabildiğince güvenilir şekilde yapılması için Bilim Kurulu’nun tedbir önerisi bulunduğunu dile getirmişti. Alınan önlemler kapsamında 20 Haziran’da düzenlenecek LGS ve 27-28 Haziran’da gerçekleşecek YKS sınavları için belirtilen tarihlerde kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre LGS’nin gerçekleştirileceği 20 Haziran 2020 Cumartesi günü, 09.00-15.00 saatleri arasında 81 ilde istisnalar hariç sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Ayrıca aynı şekilde YKS’nin gerçekleştirileceği 27 Haziran tarihinde 09:30-15:00 saatleri arasında, 28 Haziran tarihinde 09:30-18:30 arasında yine 81 ilde vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak.

Sınava girecek öğrencilerden toplu taşıma kullananların bir yakını ve özel araçla gelinmesi halinde sürücüyle adayın bir yakını söz konusu kısıtlamaya tabi olmayacak. Bakan Koca’nın yaptığı açıklama:

Açıklanan verilere göre dün toplam 48.412 test yapıldı ve 1.304 vaka tespit edildi. Toplam iyileşen sayısı 156.022’ye ulaşırken, 21 kişi koronavirüs nedeniyle vefat etti. Son iki günde yeni vaka sayısında düşüş görülse de hala günlük iyileşen hasta sayısı, yeni vaka sayısından daha az.