Yerli Elektrikli Tren, Test Sürüşüne Başlıyor!

Yerli Elektrikli Tren, Test Sürüşüne Başlıyor!

PAYLAŞ
Yerli Elektrikli Tren, Test Sürüşüne Başlıyor!
Yerli Elektrikli Tren, Test Sürüşüne Başlıyor!

Yerli üretime verilen önemin arttığı bir dönemdeyiz. Aynı zamanda yaşadığımız gezegenin geleceği konusunda da üreticilerin daha bilinçli hareket ettiğini görüyoruz. Fosil yakıt tüketimini azaltarak atmosfere daha az zarar veren enerji kaynakları tercih edilmeye başlandı. Bu kaynakların başında da elektrik geliyor. Şu anda pek çok aracın elektrikli modellerinin üretildiğini görüyoruz. Otomobiller, yatlar, trenler ve uçaklar üzerinde yoğun bir çalışma sürecine girilmiş durumda. Ülkemizde de bu tarz atılımlar gerçekleşiyor. Geçtiğimiz aylarda yapılan milli otomobil tanıtımının ardından, milli elektrikli tren tanıtımının da yapılığını görmüştük. Yakın zamanda üretime geçmesi de söz konusu olan yerli elektrikli tren, testlere başlıyor.

Türkiye Vagon Sanayisi Anonim Şirketi (TÜVASAŞ), 2013’te yerli elektrikli tren setlerinin üretimi için görevlendirilmişti. Şu anda yılda 240 adet alüminyum gövdeli araç üretmeye hazır durumda. Milli elektrikli tren üretiminin gerçekleştirildiği TÜVASAŞ’ın Sakarya’daki tesislerinde incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, projeyle ilgili son bilgileri açıkladı.

yerli-elektrikli-tren-test-surusune-basliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yerli elektrikli tren setinin tasarım ve üretim süreçlerinin tamamlandığını ve test sürüşlerinin bugün başlayacağını açıkladı. Elektrikli tren, 29 Haziran günü saat 10.00’da Sakarya’da bulunan TÜVASAŞ’ta ilk yolculuğunu gerçekleştirecek.

Milli elektrikli tren setlerinin her biri 5 araçtan oluşuyor ve setlerin koltuk kapasitesi 324. Aynı zamanda her sette engelli yolcular için ayrılan 2 adet koltuk bulunuyor. Setlerin şu an işletme hızı saatte 160 km, tasarım hızıysa saatte 176 km. Üretilen tüm araçlar; oluşabilecek yüklere, darbelere ve olası bir kaza durumunda yaşanabilecek çarpışmalara dayanıklı şekilde tasarlanmış alüminyum ekstrüzyon profillerden üretildi. Setlerde kullanılan koltukların tamamıysa ergonomik yolcu koltuklarından oluşuyor.

yerli-elektrikli-tren-test-surusune-basliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, elektrikli tren setleriyle ilgili Bu yıl içerisinde işletmeye alıp yolcu taşımaya başlayacağız. Proje kapsamında öncelikli olarak altyapıyı kurduk. Trenimizin alüminyum gövde üretim, boyama, kumlama testleri 2019 yılında devreye alındı. Saatte 225 kilometre işletme hızına ulaşabilecek yerli hızlı tren için de çalışmalarımız sürüyor’’ şeklinde açıklama yaptı ve test sürüşleri tamamlandıktan sonra trenin bu yıl içerisinde hizmete girmesinin planlandığını belirtti. Yerli treni markalaştırma ve ihraç etme hedeflerinin de bulunduğunu belirten Bakan, 2023 yılından itibaren Avrupa ülkelerine ihraç edilmesinin de planlandığını belirtti.