Vodafone Blade V İnceleme

Vodafone Blade V İnceleme

PAYLAŞ

Vodafone‘un merakla beklenen; giriş ve orta seviye kullanıcılara hitap edecek telefonunu test merkezimizde ağırlıyoruz. İlk izlenimler Vodafone Blade V uygun fiyatı ile yerli kullanıcıyı cezbedecek gibi duruyor.

Yerli üretim Vodafone Blade V’nin geçtiğimiz günlerde, Vodafone tarafından satışına başlandı. Aslında Vodafone Blade V,  ZTE Blade V’ in bire bir aynısı. Vodafone’un muhtemel bir pazarlama stratejisi uygulayarak olarak Çin’li üretici ZTE‘nin adına yer vermek istemediğini düşünüyoruz. Oysa ki günümüzde Xiaoamı, ZTE  ve Huawei gibi Çin Menşeili markalar çok başarılı ürünler üreterek mobil dünya’ya farklı boyutlar katmakta.

Vodafone Blade V, giriş veya orta düzey kullanıcı için dememiz aslında yanlış anlaşılmasın. Fiyat olarak giriş ama kullanıcı deneyimi açısından orta sınıf performans ve kullanabilirdik sunan bir cihaz olduğunu hatırlatalım.

Türkiye’de Vestel fabrikalarında üretilen cihaz 4 inç geniş ekrana, 5 MP çözünürlüklü, otofokus ve LED flaş kameraya sahip. Cihaz üzerinde yaptığımız detaylı Antutu Benchmark testinden 11317 puanı alan Vodafone Blade V son derece başarılı bir orta sınıf telefon olduğunu pekiştirdi.

Kablosuz bağlantı teknolojilerine baktığımızda; cihazda Bluetooth, Wi-Fİ, Fm radyosu karşımıza çıkıyor. 3G bağlantı özelliği bulunan kablosuz bağlantı standartları tarafından kendi sınıfında eksiksiz olduğunu söyleyebiliriz.

Vodafone Blade V’nin teknik özelliklerine bakacak olursak cihazda hiç de hafife alınmayacak 1.2 GHz hızında 4 çekirdekli Qualcomm Snapdragon işlemcisi yer alıyor. Kullanılan 4 çekirdekli bu işlemcinin cihazın en büyük artısı olduğunun altını çizelim. Tüm bunlara ek olarak 1GB’lık RAM modülü ile cihaz son derece başarılı bir performans sunuyor. 4 GB dahili hafızaya sahip olan Blade V ek olarak 32 GB’a kadar microSD kart desteği de sunuyor. 240 -250 dakika konuşma süresi sunan cihazın ağırlığı ise 130 gram civarında. Android Jelly Bean 4.1 işletim sistemi ile gelen cihazı açar açmaz yerli bir çok uygulama sizi karşılıyor.

Dip Not: Blade V elinizle tuttuğunuzda Blackberry Torch ile hemen hemen aynı boyutları ve tasarımı anımsatıyor. Eski bir Torch kullanıcısı olduğum için arada sırada ekranı elimle yukarı kaydırarak, kızak klavyeyi açmaya çalıştığımı itiraf edeyim. Teknolojik alışkanlıklardan vazgeçmek zor.