Cadillac, İlk Elektrik Motorlu Otomobili Lyriq’i Duyurdu!

Cadillac, İlk Elektrik Motorlu Otomobili Lyriq’i Duyurdu!

PAYLAŞ
Cadillac, İlk Elektrik Motorlu Otomobili Lyriq'i Duyurdu!
Cadillac, İlk Elektrik Motorlu Otomobili Lyriq'i Duyurdu!

Otomobil sektöründeki yeni trendlerden biri olan tamamen elektrik motorlu araçlar arasına yeni bir üye daha katılıyor. Cadillac da bu trende kendini kaptırmış gibi görünüyor. Amerikalı otomobil üreticisi, özellikle lüks otomobillerle adından fazlasıyla söz ettirmeyi başarıyor. 1902 yılında kurulan şirket prestijini hala koruyor diyebiliriz. Yenilikçi yönünü de sürekli olarak ortaya koyan Cadillac’ın, tamamen elektrik motoruna sahip olan ilk aracı “Lyriq” duyuruldu.

Fütüristik bir tasarıma sahip bir SUV olarak karşımıza çıkan Lyriq, aslında Nisan ayı içerisinde duyurulacaktı. Ancak tüm dünyanın içinde bulunduğu koronavirüs süreci birçok şirket gibi Cadillac’ın planlarında da aksamaya sebep oldu. Bu sebeple şirket elektrik motoruna sahip olan ilk otomobili Lyriq’in duyurusunu ertelemek zorunda kaldı. Ancak aracın tasarımı ve özelliklerini öğrendiğinizde bu erteleme sizi pek de üzmeyecek diyebiliriz.

Cadillac Lyriq

cadillac-ilk-elektrik-motorlu-otomobili-lyriqi-duyurdu

Cadillac’ın ilk elektrik motorlu aracı Lyriq’in tasarımı, bugüne kadar gördüğümüz diğer araçlara göre oldukça farklı. Tasarım ekibi, Lyriq’i tasarlarken eşi benzeri olmayan bir tarz oluşturmaya çalıştıklarını belirtmiş. Bu konuda atılan adımlardan bazıları ise; alçak tavan çizgisi, siyah kristal ızgaralar ve LED aydınlatmalar. Aracın görüntüsüne direkt etki eden detaylar oldukça etkileyici.

cadillac-ilk-elektrik-motorlu-otomobili-lyriqi-duyurdu

Cadillac tarafındaki yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, Lyriq’te yeni bir ultium batarya sisteminin kullanıldığı ifade ediliyor. Diğer batarya sistemleriyle karşılaştırıldığında, bu sistemin daha akıllı bir yapıya sahip olduğu ve kablolamanın benzerlerinden çok daha az olduğu belirtiliyor. Mühendisler için büyük bir kolaylık sunan bu batarya sistemi, 100 kWh enerji üretiminin yanında 150 kWh’nin üzerinde hızlı şarj desteği de sunuyor. Ayrıca araç tamamen dolu bir batarya ile 500 km yol katedebiliyor.

cadillac-ilk-elektrik-motorlu-otomobili-lyriqi-duyurdu

Lyriq’in iç tasarımı da diğer özellikleri kadar etkileyici. Geliştiriciler, bu SUV modelinin içerisinde tam 33 inç büyüklüğünde bir LED ekran kullanmış. Rakipleri olan Tesla ve Audi e-Tron ile karşılaştırıldığında çok daha cezbedici durduğunu söyleyebiliriz. Yine açıklanana göre bu ekranın, sektörün en yüksek piksel yoğunluğuna sahip olduğunun ve 1 milyardan fazla rengi gösterebildiği ifade ediliyor.

cadillac-ilk-elektrik-motorlu-otomobili-lyriqi-duyurdu

Kullanıcı deneyimini üzerinde de hassas çalışmalar yürüten Cadillac mühendisleri, sürücü destek sistemi, artırılmış gerçeklik desteğine sahip olan başüstü ekranlar, denetimli uzaktan park etme gibi özellikleri de tasarıma eklemişler. Aracın daha sessiz bir şekilde çalışması için de önemli adımlar atıldığı belirtiliyor. Ayrıca araçta 19 hoparlöre sahip olan AKG Studio ses sistemi kullanıldığı belirtiliyor.

cadillac-ilk-elektrik-motorlu-otomobili-lyriqi-duyurdu

Tüm motor seçenekleri ve performans detayları açıklanmayan Cadillac Lyriq için söylenenlerden biri ise onun her şeyden önce bir Cadillac olduğuydu. Steve Carlisle yaptığı açıklamalarda Lyriq’in önümüzdeki 10 yıl içerisinde ABD’deki lüks tanımını değiştireceğini dile getirdi. Cadillac Lyriq, 2021 sonu veya 2022 başında yollarda yerini alacak.