Okulların Açılma Tarihleri Her İl İçin Farklılık Gösterebilir!

Okulların Açılma Tarihleri Her İl İçin Farklılık Gösterebilir!

PAYLAŞ
Okulların Açılma Tarihleri Her İl İçin Farklılık Gösterebilir!
Okulların Açılma Tarihleri Her İl İçin Farklılık Gösterebilir!

Okulların Açılma Tarihleri Her İl İçin Farklılık Gösterebilir! Koronavirüs pandemisi nedeniyle 2020 bahar eğitim-öğretim dönemi uzaktan tamamlanmıştı. Uzaktan tamamlanan bu dönem pek çok insanı memnun etmemişti ve akıllarda birçok soru işareti kalmıştı. Bunlardan biri de pandemi sürecinin devam etmesi durumunda 2020-2021 eğitim-öğretim döneminin nasıl gerçekleştirileceğiydi.

Ülkemizde eğitime devam edilmesi adına gerçekleştirilen uzaktan eğitim sistemi öğrenciler için pek de faydalı olmamış gibi duruyor. Veliler, öğrenciler ve öğretmenlerin oldukça şikayetçi olduğu bu konu hakkında çeşitli açıklamalar yapıldı. Milyonlarca insanı ilgilendiren bu durum henüz bir çözüme kavuşmuş değil. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre okulların 31 Ağustos tarihinde açılması bekleniyor. Ancak koronavirüs vakalarında hızlı yükseliş yüzünden bu tarih ertelenebilir.

Elde edilen bilgilere göre özel okulların ve devlet okullarının açılacağı tarihler (özel okulları 15-17 Ağustos, devlet okulları 31 Ağustos) değişebilir. Yetkililerin şu anda üzerinde durduğu konulardan biri olan bu tarihler konusunda farklı çalışmalar gerçekleştiriliyor. Yeni bir sisteme göre okullar, her il ve ilçede farklı tarihlerde açılabilir. Bu noktada karar verecek olanlar ise valilik ve sağlık kurulları.

Vaka Sayısı Yüksek Olan İllerde Okullar Açılmayabilir!

okullarin-acilma-tarihleri-her-il-icin-farklilik-gosterebilir

Vaka sayısı ve artış hızı yüksek olan Ankara, Gaziantep, Konya, Malatya ve Şanlıurfa’da özel okulların ve devlet okullarının eğitime açılmaması görüşülüyor. İstanbul’da ise özel okulların açılış tarihinin Ağustos ayının sonuna kadar ertelenmesi düşünülüyor. Son karar MEB’in vereceğini hatırlatalım.

Milli Eğitim Bakanlığı Çeşitli Senaryolar Geliştirdi!

okullarin-acilma-tarihleri-her-il-icin-farklilik-gosterebilir

Koronavirüs pandemisine karşı önemli bir sınav veren MEB, okulların açılmasına karşın 4 farklı senaryo geliştirdi. Bu senaryolar şu şekilde:

  • Okullar, tüm çocuklar için sosyal mesafe kuralları korunarak, ortak kullanım alanları ve dersliklerde metrekare hesabı yapılıp düzenlenerek ve sınıflardaki öğrenci sayısı seyreltilerek 18 milyon öğrenci açılacak. Bu noktada her ilde yetki valilerde olacak. Valiler, şartların kötü seyrettiği illerde okulları açmayabilecek.
  • Bilim Kurulu’nun pandeminin seyrine göre alacağı kararda okulların tüm çocuklar için açılamayacağı açıklanırsa açılan illerde okullarda yarı zamanlı olarak eğitim verilebilecek.
  • Okullar salgının ağır olduğu yerlerde açılmazken, salgını daha hafif atlatan şehirlerde ise il dışı seyahat kısıtlamaları ile birlikte açılabilir. Okulların açılmayacağı şehirlerde ise telafi eğitimleri yapılacak.
  • Eylül ve ekimde gelmesi muhtemelen olan pandemide ikinci dalgaya karşın 2020 – 2021 eğitim / öğretim yılında kısmi veya tamamen uzaktan eğitime geçiş sağlanabilir. Bunun için teknolojik altyapı çalışmaları tamamlanırken yüzde 40 yakından yüzde 60 uzaktan eğitim formülü üzerinden ilerlenmesi hedefleniyor.

Bazı Sınıflar Öncelikli Olarak Değerlendiriliyor!

okullarin-acilma-tarihleri-her-il-icin-farklilik-gosterebilir

MEB, 2019 – 2020 yılları arasında ilkokul birinci sınıfa başlayan ve yalnızca yarım dönem eğitim almış 1.1 milyon öğrenci ile eğitim-öğretim dönemini bu sene yeniden başlatmayı planlıyor. Bu öğrencilerin öncelikli olmasının sebebi, okuma yazmayı öğrenmelerini istemeleri ve öğrenilen bilgilerin unutulmasını istememeleri.

Benzer bir öncelik 2021 LGS’ye girecek olan 8. sınıf öğrencilerine ve 2021 YKS’ye girecek 12. sınıf öğrencilerine tanınacak. Ayrıca uyum sağlayabilmeleri adına 5. sınıf öğrencilerine ve 9. sınıf öğrencilerine de öncelik tanınması düşünülüyor.

Okulların Açılma Tarihleri ile ilgili Bilim Kurulu tarafından verilen tavsiye ise vaka sayısıyla belirtiliyor. Okulların açılabilmesi için illerde vaka sayısının 900 kişinin altına düşmesi isteniyor.