Ziya Selçuk, Yüz Yüze Sınav Yapılması İçin Ortamın Müsait Olduğunu Söyledi!

Ziya Selçuk, Yüz Yüze Sınav Yapılması İçin Ortamın Müsait Olduğunu Söyledi!

PAYLAŞ
Ziya Selçuk, Yüz Yüze Sınavların Yapılması İçin Ortamın Müsait Olduğunu Söyledi!
Ziya Selçuk, Yüz Yüze Sınavların Yapılması İçin Ortamın Müsait Olduğunu Söyledi!

CNN Türk’te yayınlanan Cüneyt Özdemir’in 5N1K programına konuk olan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, önemli açıklamalarda bulundu. Yüz yüze sınav hakkında konuşan Selçuk, “Sınavların yapılması için ortam müsait” ifadelerini kullandı.

1 Mart tarihinde gerçekleşecek olan Kabine Toplantısı dolayısıyla okulların açılışı bir gün daha ertelenmişti. Liselerde sınav için hazırlıkların devam ediyor. Ziya Selçuk’un açıklamalarına göre liselerde yüz yüze sınav gerçekleştirilmesi, risk durumuna göre yön kazanacak.

yüz yüze sınav

“Sınav sadece liselerle ilgili söz konusu. Yeniden düşünür müsünüz şeklinde bir öneri olarak görüyoruz biz bu tartışmaları. Ama bizim eğitim bilimleriyle ilgili bir akademik kurulumuz var. Sonuçta bir karara varıyoruz. İlkokul ve ortaokulda sınavın olmaması yönünde ortak bir karar çıktı. Neden lisede olması gerekiyor da ilkokulda olmaması gerekiyor?

Çünkü ilkokulun daha farklıdır, ilkokullarda karne notu vermiyoruz. Ama lisenin akademik hedefleri daha yüksek. Bizim destekleme yetiştirme kurslarımız ağustostan beri açık. Çocuklarımızın geleceğe dönük yapmaları gereken ödevler var. Eylülden 1 Kasım’a kadar olan döneme kadar bir karne notu vermek istiyoruz. Okullar kapanmadan önce %40’ı da sınava girdi.”

Lise Yüz Yüze Sınav

“Şu ilde risk yüksek olduğu için okullar açılmayacak dendiğinde sınavlar zaten olmayacak.  Sınavların yapılması için ortam müsait. Çok riskli şehirlerde sınav yapmayacağız. Konular zaten sınırlı. Eğer sınav varsa çocuklar hiç bırakmıyor, takip ediyor. Ama hiç sınav yok derseniz bu sefer düşüyor. Eğer sınav varsa çocuklar hiç bırakmıyor, takip ediyor. Ama hiç sınav yok derseniz bu sefer düşüyor. Çocukların en az yarısı ‘Lütfen sınav olsun, bizim çalışmamızın karşılığı olsun’ diye ısrar ediyorlar.”

8 Mart Tarihi Karar Günü Olacak

Ziya Selçuk

Valiliklerin kararları sebebiyle karışıklık oluşabileceğini belirten Selçuk, bu nedenle 8 Mart tarihi itibarıyla illerin durumuna karar verileceğini belirtti.

“2 Mart meselesi gündeme gelince illerdeki sınavlarla ilgili de bir tedbir almak gerekti. Yani diyelim ki 3 Mart’ta ya da 2 Mart’ta, 5 Mart’ta bir vilayet, bir ilimiz o ildeki okulların kapatılması konusunda karar alırsa o zaman sınavlarla ilgili de bir karışıklık olacak. Yani biz ‘1 Mart akşamı yarın var ya da yok’ demiş olacağız, bu da bir kargaşaya yol açacak bunun önüne geçebilmek için de 8 Mart tarihinden başlamak üzere illerin durumuna göre karar verilecek.”