İnternet Explorer Kulanıcıları Dikkat!

İnternet Explorer Kulanıcıları Dikkat!

PAYLAŞ

Dünya internet devi: Microsoft’un geliştirdığı İnternet Exploler için Microsoft’tan güvenlik uyarısı geldi.

Dünyanın en yaygın kullanılan web tarayıcılarından Internet Explorer’a sıfırıncı gün açığı bulundu. Söz konusu açığın Internet Explorer 6, 7, 8, 9, 10 ve hatta 11’inci sürümleri dahi etkilediğini belirten Microsoft, açığı kapatmak için yeni bir güncelleştirmeyi en kısa sürede yayınlayacaklarını; ancak bu süre zarfında kullanıcıların dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Açığı kullanan hacker’lar e-posta veya anlık mesajlaşma uygulamaları yoluyla kullanıcılara önce dosya gönderiyor. Eğer kullanıcılar yönetici hesabıyla Windows’a giriş yaptıysa ve söz konusu dosyayı çalıştırdıysa hacker’lar bilgisayarın ana kontrolünü ele geçirebiliyor. Microsoft’tan yapılan açıklamada bu sayede hacker’lar bilgisayara program yükleyebiliyor, dosyaları silebiliyor. Yani bir kullanıcının bilgisayarında yapabildiği her şeyi yapma şansına sahip oluyor.

Günceleme yapılana kadar İnternet Explorer kulanıcılarının olası bir tehlikeye karşı dikkatlı olmaları ve bilinmeyen kaynaklardan gelen dosyaları açmamalarında fayda var.