Kablosuz İnternette Büyük Tehlike

Kablosuz İnternette Büyük Tehlike

PAYLAŞ

Teknoloji ve kullanım kolaylığı her zaman sanıldığı kadar masum olmayabiliyor.

 

Kablosuz internetin keşfi ve yaygınlaşması ile birlikte internet kullanımının kolaylaşması, ne yazık ki beraberinde sağlıkla ilgili olumsuz sonuçlar da doğuruyor.

Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Bumin Dündar önderliğinde 2 yıldır sürdürülen bilimsel çalışmalar sonrasında, kablosuz internet kullanımının çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği yapabileceğini kanıtladı. Bu konuda literatürdeki ilk çalışma olma özelliğini de taşıyan bilimsel çalışmada, özellikle anne karnında kablosuz internet ve elektromanyetik alan maruziyetinin çocuklarda erken ergenlik ile beraber kalp, beyin ve tiroid fonksiyon bozuklukları yapabileceiği gösteriliyor.

Bu konuda anneler başta olmak üzere internet kullanıcılarına tavsiyelerde bulunan Dündar, modemlerin gece kapalı tutulmasını, hamile kadınların modeme 1 metreden fazla yaklaşmaması gerektiğini söyledi. Kablolu internet dışında cep telefonları, mikrodalga fırınlar ve hatta saç kurutma makinelerinin elektromanyetik dalga maruziyetine neden olabileceğini söyleyen Dündar, özellikle büyüme çağındaki çocukların cep telefonlarına 1 metreden fazla yaklaşmaması gerektiğini belirtti.

 

Bunlar dışında uzun dönem elektromanyetik dalga maruziyetinin kan tablosunu da bozabileceğini bildiren Dündar, uzun dönemde mevcut dalgaların kanser riskinde de artışa neden olduğunu dikkat çekti.

 

PAYLAŞ
Önceki makaleYeni Acer Iconia A1-830 Türkiye’de!
Sonraki makaleCep Telefonlarında Bir Dönem Tarih Oluyor
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.