Koronavirüs Sebebiyle İlk Ölüm Gerçekleşti!

Koronavirüs Sebebiyle İlk Ölüm Gerçekleşti!

PAYLAŞ
Koronavirüs Sebebiyle İlk Ölüm Gerçekleşti!
Koronavirüs Sebebiyle İlk Ölüm Gerçekleşti!

2019 yılının sonlarına doğru Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan CoVID-19 salgını dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Koronavirüs Çin ile sınırlı kalmayarak hızlı bir şekilde birçok ülkeye sıçramayı başardı. Hayatı pek çok yönden olumsuz etkileyen koronavirüs ülkemizde de etkilerini hissettirmeye başladı.

Geçtiğimiz hafta ülkemize giriş yapan koronavirüse karşı önlemler alınmaya başlandı. Ancak alınan tüm önlemlere rağmen vaka sayısı artmaya devam ediyor. 5. gün açıklanan resmi bilgiye göre 47 olan enfekte insan sayısı Sağlık Bakanlığı’nın bugün yapmış olduğu açıklamaya göre 98’e ulaşmış durumda. Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün ilk kez bir hastanın koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları şu şekilde;

“Olayın Çin’de çıkmasından sonra niteliğini ilk kavrayan ülkelerden biriyiz. İnsanlık bu tablonun içindeyken tüm dünya ile yoğun ilişkileri olan Türkiye’nin kendini tümden yalıtması imkan dışıydı. Çocuklar ve gençler virüsü kolayca kapabiliyor ancak bu grupta ölüme neredeyse rastlanmıyor. Bu hastalıkta ölüm oranı sanılanın çok altındadır. Hastalığın en ağır seyrettiği kişiler, direnci düşük ve başka hastalığı olan kişilerdir.”

Koronavirüs Nedeniyle İlk Ölüm Gerçekleşti

koronavirus-sebebiyle-ilk-olum-gerceklesti

“Bu gece sizi ve bütün halkımızı üzen bir haberi aynı üzüntüyü hissederek bildireceğim. Bu cümleyi bu tolpumun Sağlık Bakanı olmak yanında bir hekim olarak da kurmak istiyorum. Koronavirus ile mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim. Toplumu temsilen onu en yakın takip eden kişilerdenim. Kendisi 89 yaşındaydı. Virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldı. İlk kaybımız olan beyefendiye Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesinin üzüntüsü hepimizin üzüntüsüdür. Ailesine sabır diliyorum.”

Türkiye’de 16 Mart itibari ile 47 olan hasta sayısı 17 Mart ile 98’e yükseldi. Bu konu hakkındaki önemli açıklamalar ise şu şekilde;

“Temas hikayesi ve bulguları nedeniyel izole edilen vakalar bulunmakta ve yakınları taranmakta. Önceden tanı konan hastalarımızın temas çevresini incelemeden geçiriyoruz. Bugün yapılan testlerde pozitif sonuç 51 kişidir. Toplam hasta sayımız 98 olmuştur. Belirttiğim gibi pozitif sonuçların büyük kısmı iyileşme ile sonuçlanıyor.”

“Bunun için gerekli destek tedavisini veriyoruz. Dünyadaki sonuçlar iyi biliniyor. Net bir iyimserlik yaratıyor. Bir kez daha halkımıza baş sağlığı diliyorum. Tanı konan hastalarımıza geçmiş olsun diyorum. Herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum. Bugünler böyle devam etmeyecek. Hayatımızı bu şartlara göre düzenleyelim. Bir buçuk iki ay direnelim. Teşekkür ediyorum.”