NASA, Tam Elektrikli Uçak Geliştirdi!

NASA, Tam Elektrikli Uçak Geliştirdi!

PAYLAŞ
NASA, Tam Elektrikli Uçak Geliştirdi!
NASA, Tam Elektrikli Uçak Geliştirdi!

NASA, Tam Elektrikli Uçak Geliştirdi! ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), çoğunlukla uzay araştırmaları ile biliniyor. Ancak NASA’nın havacılık alanında da önemli çalışmaları bulunuyor. Bunlardan birisi de elektrikli uçan araçlar. Bu alanda birkaç araç üretildiğini görmüştük. Genel olarak düşük mesafe katedebilen ve daha az insan taşımaya uygun olan bu araçlar güneş enerjisini kullanıyordu. Ancak NASA daha büyük bir uçak geliştirmeyi başardı.

NASA’nın X-57 Maxwell adını verdiği tam elektrikli uçak oldukça büyük lityum iyon pillere sahip. Bu pillerin ağırlığı ise 180 kg. Uçağın her iki kanadında toplam 14 adet elektrikli motor bulunuyor. Bu motorlar da güçlerini 180 kilogram ağırlığındaki lityum iyon pillerden alıyor. Bu ise, 23 kilowatt saat gücü anlamına geliyor. Teknoloji araştırması için kullanılacak olan uçak, ticari kullanım konusunda faaliyet göstermeyecek.

Maxwell’e bir pilot koyma kararı, NASA’nın test pilotlarının “yüksek performanslı olması ve NASA’nın onları koltuğa oturtmaktan büyük fayda sağlaması” nedeniyle gerçekleştirildi. Clarke’a göre, uçakta pilotlara sahip olmak, aracın geliştirilmesini basitleştiriyor, çünkü pilot uçağı kullanırken sorunları tespit edebiliyor ve teşhis koyabiliyor.

nasa-tam-elektrikli-ucak-gelistirdi

Ayrıca NASA’nın ürettiği X serisi uçaklar yeni teknolojileri ve aerodinamik kavramları test etmek ve değerlendirmek için kullanılan bir dizi deneysel ABD uçakları olarak biliniyor. NASA’nın baş araştırmacısı Sean Clarke, bu iki on yıllık boşluğun, NASA’nın son 10 ila 20 yıl içinde geliştirdiği birkaç X-uçak ürününün özerk olması nedeniyle olduğunu söyledi.

Uçağa Maxwell isminin verilmesinin altında da bir anlam yatıyor. Uçağın adı 19. yüzyılda elektromanyetik alanında uzmanlaşan İskoç teorik fizikçi ve matematikçi James Clerk Maxwell’den geliyor. NASA, bu projede uçağın hızlı ve verimli bir seyir hızı sağlaması için kanadını değiştirirken, bir uçağın itiş sisteminin nasıl farklı bir seviyeye çıkartılacağını bulmak istediğini belirtti.

X-57 Maxwell’de elektrikli motorların kullanılmasının sebebinin ise daha güvenli olmasından dolayı olduğu açıklandı. NASA yetkilisi Clarke’a göre, yakıtla çalışan bir motor, çok ağır, karmaşık ve kanatlara yerleştirmek için güvenilmez olurdu ve kanat uçlarında birden fazla motor olduğundan dolayı elektrikli itiş kabiliyetlerinin büyük önem arz ettiğini dile getirdi.