Parayla Maske Satışı Yasaklandı!

Parayla Maske Satışı Yasaklandı!

PAYLAŞ
Parayla Maske Satışı Yasaklandı!
Parayla Maske Satışı Yasaklandı!

Parayla Maske Satışı Yasaklandı! Koronavirüs salgını ne yazık ki ülkemizede de etkilerini artırmaya devam ediyor. Bu salgının etkilerinin en aza indirilmesi için neredeyse herkes canla başla mücadele ediyor. Koronavirüs salgını, yöneticilerin de en önemli gündem maddesi durumunda bulunuyor. Her türlü önlemin tartışıldığı ve halkın menfaatlerinin korunmaya çalışıldığını görüyoruz.

Kabine üyeleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantı sonrasında çeşitli açıklamalar yaptı. Recep Tayyip Erdoğan, 45 gün içerisinde İstanbul’a 2 yeni salgın hastanesi yapacaklarını belirtti. Ayrıca ücretli maske satışının da yasaklandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyla ilgili açıklamaları şu şekildeydi: “Kesinlikle parayla maske satışı yasaktır. Salgın bitene kadar vatandaşlarımızın tamamına yetecek maske stokumuz ve üretim planlamalarımız vardır. Ücretsiz şekilde maske ulaştırmaya kararlıyız. Evlerinden dışarı çıkmak zorunda olanlara 3 adımdan yakın mesafede bulunmamalarını istiyoruz. Sosyal mesafeye çok dikkat etmeliyiz.

Hastanelerimizde tedavi konusunda bir sıkıntımız yoktur. Şu an kadar sağlık hizmetleri ve tedarik bakımından kayda değer bir meseleyle karşılaşmadık. Yoğun bir çalışmayla Atatürk Havalimanı alanını ve Sancaktepe’deki havaalanı kısmını 1.000 odalı hastane yapıyoruz. Bunları süratle 45 gün içerisinde bitireceğiz.”

parayla-maske-satisi-yasaklandi

Salgına karşı verilen mücadele hakkında da konuşan Erdoğan, “Bu salgının üstesinden gelecek morale ve kararlılığa sahibiz. Karamsarlığa kapılmadan tedbirlerimizi adım adım alıyoruz. Alınan tedbirlerle özellikle bu sektörde çalışmaya ara veren işçilerimizi istihdamı korumak amacıyla destekliyoruz. İstihdamın sürmesi en büyük kriterimizdir. Kamu bankalarımız müşterilerine pek çok kolaylık ve destek sağlıyor.

Düşük gelirli 2 milyon haneye 1.000’er lira yardım yaparak sahipsiz bırakmadık. Şimdi 2 milyon 300 bin haneye yardım için de hazırlıklara başladık.  E-devlet üzerinden başvurmanız hâlinde size her türlü destek verilecektir. Kampanyamızda toplanan kaynak sizler için kullanılacaktır. Kampanyamıza milletimizin gösterdiği teveccüh bu milletin temellerinin sağlam olduğunu göstermiştir. Kampanya 1 milyar 500 milyon lirayı buldu. Ayrıca 43 milyon lira da SMS ile toplandı“ dedi.

Bu süreçte eDevlet üzerinden ücretsiz maske dağıtımı yapılacak. Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde ePttAVM üzerinden her vatandaşa haftalık 5 adet ücretsiz maske dağıtılmasına karar vermişti. Kampanya, yoğun trafik nedeniyle bir süreliğine durdurulmuştu. ePttAvm üzerinde durdurulan siparişler, şimdi e-Devlet üzerinden tekrar alınmaya başlandı.