Sokağa Çıkma Yasağı Geri Döndü!

Sokağa Çıkma Yasağı Geri Döndü!

PAYLAŞ
Sokağa Çıkma Yasağı Geri Döndü!
Sokağa Çıkma Yasağı Geri Döndü!

Koronavirüs vaka sayıları hem dünya genelinde hem de ülkemizde oldukça yüksek bir hızla artıyor. Yönetimler Covid-19 virüsüne yakalanan insan sayısını düşürmek için eskisine göre daha sert tedbirler almak zorunda kalıyor. Ülkemizde de benzer bir durum söz konusu. Alınan önlemler kapsamında sokağa çıkma yasağı yeniden uygulamaya konuldu.

Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alınan önlemler hakkında açıklama yaptı. Koronavirüs için kesin bir tedavi bulunmadığını hatırlatan Erdoğan, bundan sonra daha dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

sokaga-cikma-yasagi-geri-dondu

“Buna göre, hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde 10.00 ile 20.00 saatleri arası dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Ara tatilde olan okullardaki eğitim öğretim yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek. Halen 65 yaş üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek. Alışveriş merkezleri, marketler, berber ve kuaförler gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak. Sinemalar, sektörün talebine de uygun şekilde yıl sonuna kadar kapalı kalacak.

Kıraathanelerimizin faaliyetlerini bir süre ara verilecek. Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edecek. Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek. Şehirlerimizin, ana cadde ve meydanlarındaki sigara içme yasağı sürecek. İl hıfzıssıhha kurulları bu sınırlamayı genişletebilecek. Kamu ve özel sektör iş yerlerindeki esnek mesai düzenine ve mesai saatlerinin yoğunluk oluşturmayacak şekilde belirlenmesi uygulamasına hassasiyet gösterilecek. Tüm bu hususlarla ilgili ayrıntılar İçişleri Bakanlığımızın genelgesinde yer alacaktır. Hep birlikte fedakarlık yaparak, inşallah bu salgın musibetinin üstesinden gelerek, sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geleceğe bakacağız. Rabb’im yar ve yardımcımız olsun.”

Uygulamaya Konulan Yeni Önlemler

sokaga-cikma-yasagi-geri-dondu

  • Alışveriş merkezleri, marketler, restoranlar, berber ve kuaförler gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlandırılacak.
  • Sinemalar sektörün talebine de uygun şekilde yılsonuna kadar kapalı kalacak.
  • Restoran ve kafelerde sadece paket servis uygulamasına geçilecek.
  • Kıraathanelerin faaliyetlerine bir süre ara verilecek.
  • Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edecek.
  • Şehirlerin ana cadde ve meydanlarında sigara içme yasağı sürecek. İl kurulları bu sınırlamayı genişletebilecek.
  • Kamu ve özel sektörü işyerlerindeki esnek mesai düzeni uygulamasına hassasiyet gösterilecek.
  • Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde saat 10.00 – 20.00 haricinde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.
  • Ara tatillerde olan okullardaki eğitim öğretim yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek.