NASA’nın Uzay Aracı Yakıtının Bitmesiyle Merkür’e Çakıldı

NASA’nın Uzay Aracı Yakıtının Bitmesiyle Merkür’e Çakıldı

PAYLAŞ

Merkür’ü inceleyen ve topladığı verileri Dünya’ya gönderen uzay aracı, yakıtının bitmesinin ardından saatte 13 bin 500 km hızla Merkür’ün yüzeyine çakıldı.

Merkür’e fırlatılmasından altı buçuk yıl sonra Merkür’ün yörüngesine yerleşmişti.  Uzay aracının resmi sitesinde ve Twitter hesabından yapılan açıklamada Messenger ‘ın yakıtının bittiğini ve aracın dört yıllık görevinin sona erdiği belirtildi


NASA çarpmanın ardından Merkür hakkında çalışmaların devam edileceğine dair bilgi verdi. Avrupa Uzay Ajansı ve Japon Uzay Ajansı, 2024’te Merkür’ün yörüngesine yerleşmek üzere 2017’de iki yeni uydu fırlatmayı planlıyor.

messenger

Çakılmanın gezegenin Güneş’e bakan yüzeyinde meydana gelmesi sonucu NASA teleskopları Messenger’ın Merkür’e çarpış anını gözlemleyemedi. Uyduda bulunan ve ilk önce yakıt olarak kullanılması planlanmayan helyum gazının devreye sokulması sonucu Messenger’ın ömrünün beklenenden birkaç hafta uzun sürdüğü bildirildi. Mart 2011’de Merkür’ün yörüngesine yerleşen ve gezegenin tamamını gözlemleyen ilk uzay aracı olan Messenger’ın düşmesiyle gezegenin yüzeyinde yaklaşık 16 metre çapında krater oluştu.

Messenger Merkür’ün yörüngesinde 2011’den bugüne kadar 4 bin 100 tur atan araç, gezegenden dünyaya 289 binden fazla görüntü gönderdi. Saatteki ortalama hızı 147 bin kilometre olan uydu, gezegenle birlikte güneşin etrafında 32,5 kez tur attı.