Nokia Android Telefonunu Tanıttı

Nokia Android Telefonunu Tanıttı

PAYLAŞ

Söylentiler doğru çıktı; Nokia gerçekten de Nokia X isimli Android’li akıllı telefonunu tanıttı. Bunun yanı sıra, seriden iki yeni telefon daha tanıtıldı: Nokia X+ ve Nokia XL.

Nokia CEO’su Stephen Elop, MWC 2014 etkinliğinde gerçekleşen lansmanda sahneye çıktı ve Nokia X ailesini tanıttı. Uygun fiyatlı ve Android’li akıllı telefon Nokia X, Nokia X+ ve Nokia XL adında üç farklı cihaz bulunuyor.

Nokia X Özellikleri:
4 inç 800×480 piksel ekran, çift çekirdekli 1 GHz Qualcomm Snapdragon işlemci, 512 MB bellek, 4 GB dahili depolama alanı (microSD kart ile artırılabilir), 5 MP kamera ve 1500 mAh pil. Nokia X, 89 Euro fiyatla bugünden itibaren satışta.

Nokia X+, Nokia X ile benzer özelliklere sahip; tek farkı daha fazla dahili depolama alanına sahip olması.

Nokia X serisinin en son üyesi ise bir pahblet XL. 109 Euro fiyatla satışa çıkacak bu cihazın teknik özellikleri şu şekilde: 5 inç 800×480 piksel ekran, 5 MP (arka) ve 2 MP (ön) kamera.

Cihazlar Android’in AOSP sürümünü kullanıyor. Yani, Android gibi görünmüyor ve Google Play Store’a erişimi yok. Nokia, bunu yerine kendi Android uygulama mağazasını sunuyor. Bu mağazada, Google Play’deki uygulamaların yanı sıra, Microsoft’un uygulamaları da bulunuyor. Kullanıcılar ayrıca, Yandex gibi üçüncü parti uygulama mağazalarına da erişim sağlayabiliyorlar.

Microsoft, Nokia X serisinden bir cihaz alan herkese, bir ay boyunca ücretsiz Skype aramaları ve 1 GB OneDrive depolama alanı hediye ediyor.