Oruç Tutuyorsanız Mutlaka Okuyun

Oruç Tutuyorsanız Mutlaka Okuyun

PAYLAŞ
ramazan, pide

Yaz aylarında oruç tutarken, yemekten sonra üşüme ile birlikte halsizlik ve uyku hissi gelir. Bu, aç kalan bireyin hızlı ve fazla miktarda besin almasından dolayı kan şekeri regülasyonun bozulmasından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Bu dönemi rahat geçirebilmek için hiç unutmamamız gereken kurallar bulunmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar yoğun bir öğün sonrasında ,kalbe binen yük ile ilgili olarak, kalp krizi riskinin arttığı yünündedir.Oruç olmadığımız saat diliminde;yavaş,az miktarda ve aralıklı beslenmeliyiz. Besinlerin sindirimini kolaylaştırmak ve ertesi gün susuz kalmamak için yeterli sıvı alımına dikkat etmeliyiz.Yemek arasında su,ayran ve taze sıkılmış meyve sularını tercih etmeliyiz.
Çay ve kahve içmek istersek bunu yemekten 45 dakika sonra yapmalıyız. Tatlı tercihimizi baklava ve benzeri şerbetli tatlılar yerine ;sütlaç ,muhallebi gibi sütlü tatlılardan yana kullanmalıyız. Mineral ve kalsiyum kaybını önlemek için süt, yoğurt ve ayrana yer vermeliyiz. Oldukça bol olan lif içeriği ve tok tutma süresi bakımından sebze,meyveyi eksik etmemeliyiz.Özellikle bol yeşillikli salata tüketmeliyiz. İftarda ve sahurda birer dilim tam buğday ekmeği doğru bir karbonhidrat seçimi olarak uzun süre tokluğumuzu da sağlayacaktır.

Yoğun egzersizden uzak durmalı ,iftardan sonra hafif bir yürüyüşle yetinmeliyiz. Tüm bunlara dikkat edersek vücudumuz yağlanmamış olur,enerjimiz de düşmez. Hayırlı Ramazanlar…..

PAYLAŞ
Önceki makaleTürkiye’de Gezilmesi Gereken 10 Yer
Sonraki makaleŞişmanlatmayan İftar Önerileri
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.