Satürn’den Bu Gece Fotoğrafımız Çekiliyor

Satürn’den Bu Gece Fotoğrafımız Çekiliyor

PAYLAŞ

Saturn’den bu gece fotoğrafımız çekilecek. Gülümseyin : )

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’ya ait Cassini uzay aracını yöneten bilim adamları, bu gece herkesin Satürn gezegeni yönüne bakarak el sallayıp gülümsemesini istiyor. Kafanız karışmasın kimseyi deli yerine koymuyorlar : ) Sebebine gelince Satürn’ün yörüngesinde yer alan Cassini uzay aracı, 15 dakika süreyle Dünya’nın fotoğrafını çekecek.

Satürn’ün Dünya’dan oldukça uzak olmasından mütevellit herkesin evinin fotoğrafta sadece küçük bir piksel olarak yer alacağını hatırlatalım. Tutup fotoğrafta kendinizi aramayın.  

yine de bu olayın ‘Dünya’daki yaşamı kutlamak için’ iyi bir fırsat olduğunu söyledi.15 dakika sürecek olan fotoğraflama süreci, TSİ 00.27’de başlayacak. Cassini’ye, Merkür’ün yörüngesindeki Messenger uzay aracı da eşlik edecek. Gökbilimcilerin insanlara mesajı ise ‘gülümseyin.’

Cassini uzay aracı, benzer bir çalışmayı 2006 yılında da yapmış, o fotoğrafta Dünya sol üst köşede resmedilmişti.Dr. Carolyn Porco, altı yıl önce yapılan çalışmada kullanılan sistemin ideal olmadığını belirtiyor. Bu gece yapılacak çekimde ise uzay aracının en yüksek çözünürlüğe sahip cihazları ve Dünya’yı doğal rengiyle fotoğraflayabilmek için en uygun filtreler kullanılacak.

 

BİR CEVAP BIRAK