Sony PlayStation 4 İnceleme

Sony PlayStation 4 İnceleme

PAYLAŞ

Sony’nin merakla beklenen ürünü PlayStation 4 biraz rötarlıda olsa test merkezimize konuk oluyor. Kendisini test etmek için bizde oldukça sabırsızlandık.

Öncelikle hatırlatmakta fayda var. Oyun konsolları her zaman için en zorlu şartlarda test ediliyor. Çok uzun saatler süresince açık kaldıkları için hırpalanmaya alışkınlar. Durum böyle olunca PS4’de bizden nasibini alıyor. Çok uzun saatler boyunca açık kalan PS4’de rahatsız edici bir ısınma veya yüksek fan sesi gibi sorunlar bizi karşılamadı.

 

PlayStation 4’ün teknik ve donanım özelliklerinden önce size birazcık PS4’ün tasarımından bahsedelim. PlayStation 4 kompakt yapısından bir şey kaybetmemiş. Cihazın akşam karanlığında üzerinde şerit halinde yanan ışığı odanızın ambiyansına oldukça hoş bir hava katıyor. Aynı şekilde DualShock 4’ünde yaydığı mavi ışıkla birlikte ortama kattığı hava oldukça hoş. Cihazın pil durumu kritiğe yaklaşınca bu ortama güzel hava katan mavi ışık kırmızıya dönüyor. Sony PlayStation 4’ün üzerinde fiziksel hiçbir tuş yer almıyor. Cihazı yeni alan kullanıcılar kullanım kılavuzuna bakmadan disk çıkarma ve cihazı açma kapama tuşunu arayıp ta bulamıyorsanız lütfen panik yapmayın. Cihazda Blu-Ray diski çıkarmak için ön yüzeyde yer alan şeritli alana parmağınızı dokundurmanız yeterli. Aynı şekilde açma kapama işlemi içinde aynı işlemi hemen üstündeki şeride yapmanız gerekiyor.

 

Oyun konsolunu açtıktan sonra gerekli Ağ ayarlarımızı ilk başta yapıyoruz. Sony PSN bizi çeşitli sorunlarla karşıladı. Sony PSN’de yer alan yoğunluktan veya diğer şartlardan dolayı PSN’e bağlanırken 1-2 saat kayıp yaşadığımızı hatırlatalım. Bu belki anlık yaşanan bir sorun olabilir 2 çeşit bağlantı aynı sorunları yaşadığımızı belirtelim. Sanırım Sony Türkiye ileriki dönemde PSN bağlantı sorunları ile ilgili bir iyileştirme çalışmasına gitmesi gerekmekte.

 

Cihazın menü ara yüzü tamamen değişmiş durumda. Oldukça kolay anlaşılabilir daha kapsamlı ve daha interaktif menüye sahip, açtığınız andan beri cihaz ilk farkını ortaya koyuyor. Test için elimize geçen Killzone 4’ü Sony Playstation 4’e takıyoruz ve merakla beklediğimiz PS4 deneyimi için arkamıza yaslanıyoruz. PS4’de oyunların yükleme ekranı ve geçiş hızları oldukça etkileyici. Bizim gibi beklemeyi sevmeyen oyun severler için oldukça olumlu bir gelişme. PlayStation Türkiye artık Türkçe dil desteği ile birlikte çok daha fazla Türkçe ile yeni nesil oyunlarda yer almaya başlaması Türk oyun severler için heyecan verici. Özellikle inceleme fırsatı bulduğumuz Killzone 4 oyunu için yapılan Türkçe seslendirme çok başarılı. Hollywood filmlerini gerçekten aratmıyor. Elbette bunda DualShock’un da etkisi var. Sony Playstation’un yanında gelen tek kanal çıkışına sahip kulaklık kiti DualShock’un üzerindeki yuvaya bağlanarak sizi Killzone gibi oyunlarda sizi ayrı bir havaya sokuyor.

 

Cihazın ülkemizde satış fiyatı 1.399 TL olarak belirlenmişti. Ancak aradan geçen 2 ay sonunda doların artış göstermesinden Sony Playstation 4’de nasibini aldı. Satış rakamları güncel kur oranlarına göre yeniden düzenlenmiş durumda.

 

Peki konsol nasıl? Almaya değer mi? Gibi sorularınızı duyar gibiyim. Elbette yeni bir cihaz fiyat olarak da eskisine oranla ciddi bir fiyat farkı var. Oyunların grafikleri ve PlayStation 4’ün performansı tartışılmayacak kadar başarılı. PlayStation 3 göre oyun için grafikler de rahatlıkla fark edilebilir bir geliştirme söz konusu. PlayStation 4’de fotoğraflarda ve video oynatımında 4K görüntüyü destekliyor. Ancak oyun performansı konusunda 1080p’de sınırlı kalıyor. 4K TV’lerin son derece yatırım desteği alarak piyasa çıktığı bu yıllarda. PlayStation 4 gibi yenilikçi bir oyun konsolunda 4K oyun desteğini beklerdik. Kısacası Sony PlayStation 3’e sahipseniz PlayStation 4 almak için biraz daha bekleyebilirsiniz. Ancak oyun oynamayı seviyorsanız ve cebinizde paranız da var ise Sony PlayStation 4’ü kesinlikle öneririz.