Sony PlayStation 4’ü parçaladılar

Sony PlayStation 4’ü parçaladılar

PAYLAŞ

Sony Playstation 4’ün maliyeti 381 $. Kısa süre önce ilk aşamada sadece ABD ve Kanada’da satışa sunulan Sony’nin son nesil oyun konsolu PlayStation 4 için 399$ ödemek gerekiyor. İki gün sonra sunulacak olan rakip Microsoft Xbox One ise 499$ olacak ama yanında hareket algılayıcısı Kinect de geliyor. Analize göre tamiri son derece kolay olan konsolun maliyeti 381$ civarı.original

Bazı insanlar PlayStation 4’lerine kavuşmayı beklerken, bazıları PS4’ü “parçalamak” ile meşgul durumda. Bütün bu olayların arasında da internet sitesi iFixit, PS4 için hızlı bir rapor hazırlamak ile uğraştı. Sony’nin yeni oyun konsolu, iFixit tarafından kolay bir şekilde parçalarına ayrılabilir ve eğer gerekirse tamir edilebilir bulundu.
PS4, rapordan, tamir edilebilirlik konusunda 10 üzerinden 8 almayı başardı. Ayrıca hiçbir parçası yapıştırıcı ile birleştirilmemiş olan konsol, garantisi bozulmadan açılabilir konumda. Başka bir deyiş ile, konsol, garantisi iptal olmayacak şekilde açılabilir ve hard diski gibi parçaları değiştirilebilir. Ancak konsol üzerindeki vidalar, normal kullanıcılar tarafından açılmasını engellemek adına özel güvenlik vidalarından oluşuyor. Bunun yanı sıra konsolun içerisindeki fan, sadece çıkarıp temizlemek için bile pek çok alete ihtiyaç duyuyor.
Raporda belirtilen bir diğer nokta ise bazı PS4 sahiplerinin, özellikle HDMI portu ile ilgili, sorun bildiriminde bulunmuş olması. Söylenene göre, port içerisindeki metal bir parça, HDMI kablosundaki bağlayıcı “dişlerin” bir kısmının çıkmasına sebep olabiliyor. iFixit’in konu ile ilgili söylemi ise, benzer sorunlar yaşayan PS4 kullanıcılarının HDMI portunun yamuk veya hasarlı olma ihtimalinin var olduğu.
İnsanlar ne zaman PS4’ün içini açma ihtiyacı duyarlar bilinmez ama, rahat açılabilir bir konsol, elbette ki pek çok kişiyi “temizlik” masrafından kurtaracaktır…