Spor Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilecek Şeyler

Spor Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilecek Şeyler

PAYLAŞ

Spor salonlarına şöyle bir baktığımızda yanlış ayakkabı ve kıyafetle spor yapanların oranı ne yazıkki hiç de az değil. Kaş yapayım derken göz çıkarma deyimi tam da buna uygun. Sağlık için spor yapmak isterken yanlış ayakkabı yüzünden incinmeler, deformasyonlar, zorlanmalar hatta sakatlanmalar oluşabilmektedir.

Doğru ayakkabı seçimi için, alışveriş yaparken görevli satış danışmanınızdan emin olun.Kendinizle ilgili ayrıntılı bir şekilde bilgi verin.Hangi spor dalı ile ilgilendiğinizin,ayaklarınızda düztabanlık v.s gibi deformasyonların olup olmadığının bilgisini tam verin.Bilmiyorsanız kontrol ettirin.

Ayakkabı alırken hangi kalınlıktaki çoraplarla kullanacaksanız onlarla deneyin.

Ayak numaranızdan emin olun. Markaya göre dahi bazen numara değişebilmektedir. Bu sebeple numaraya göre değil deneyerek ayağınızın rahatlığına göre karar verin.

Bütçenize göre almak, evet önemli ancak iyi kalite bir ürün almaya çalışın. Hem sağlık açısından iyi,hem de daha uzun süre kullanabilmeniz açısından avantajlı.
Parmak uçları hafifçe hareket ettirebileceğiniz şekilde, topuklar ise daha sıkı ve tam oturmalıdır.

Tüm bunları sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmek için vakit ayırın, ayakkabı alışverişinizi aceleye getirmeyin.Spor yaparken doğru kıyafet seçimi ile ilgili yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.