Tübisad Elektronik Atıkları Toplayacak

Tübisad Elektronik Atıkları Toplayacak

PAYLAŞ

Bilişim Sanayicileri Derneği “Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği” kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından elektrikli ve elektronik eşyaların atık yönetimi konusunda yetkilendirilmiş kuruluş oldu.

TÜBİSAD, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığı “Yetkilendirilmiş Kuruluş izni ile, AEEE yükümlülüklerini yerine getirmek isteyen tüm şirketlere hizmetlerini sunmaya hazır.

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların (AEEE) Kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde bilişim alanında Türkiye’de ilk yetkilendirilmiş kuruluş oldu. 35 yıllık geçmişi ile Türkiye’nin bilişim sektörünün nabzını elinde tutan ve teknoloji geleceğine yön veren TÜBİSAD; hızla tüketilen bilişim ekipmanları ve televizyonların ekonomik değerini çevreci yaklaşımlarla açığa çıkarmak üzere Türkiye’ye sistem kuruyor. TÜBİSAD elektronik atık geri dönüşüm ekonomisini yürütme konusunda öncü olacak.

elektronik-atik

ElektrikliElektronik Atıkları TÜBİSAD Toplayacak

 

Eski ve kullanılmayan cep telefonları, bilgisayarlar, bulaşık, çamaşır makinaları, kameralar, yazıcılar, florasan ampüller gibi eşyalar elektronik atık kapsamına giriyor. Hasar gören veya kullanım ömrü biten elektronik eşyalar, doğayı kirleten ve zarar veren ağır metaller içeriyor, gelecek nesilleri tehdit edici boyuta ulaşıyor. Bu nedenle, elektrikli ve elektronik eşyalar tüm dünya için çevresel bir tehlike oluşturabiliyor. Kullanım ömrü biten elektronik ürünlerin geri dönüşümü ve gelecek nesilleri tehdit etmemesi konusunda ciddi çalışmalar yapılması ve ülke ekonomisine fayda sağlaması açısından önemli bir girişim olarak karşımıza çıkıyor.

Kullanılmış elektrikli ve elektronik eşyaların, kâr amacı gütmeyen, tüzel kişilikleri olan Yetkilendirilmiş Kuruluşlar tarafından toplatılıp bilimsel yöntemlerle dönüştürülmesiyle çevrenin korunması anlamında önemli bir adım atılarak, geri dönüşüm ekonomisine ve istihdama da önemli bir katkı sağlanacağı öngörülüyor. TÜBİSAD, “Yetkilendirilmiş Kuruluş”u, var olan altyapılardan maksimum faydayı sağlayarak, AEEE yükümlülüklerini optimum maliyetler ve yüksek standartlarda yerine getirmek isteyen tüm şirket ve sektörlere açık bir şekilde hizmetlerini sunacak.