Facebook Yeni Video Özelliğiyle YouTube’a Rakip Olacak

Facebook Yeni Video Özelliğiyle YouTube’a Rakip Olacak

PAYLAŞ

Facebook, kullanıcı deneyimini arttırma çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Bugünlerde Facebook, yeni video merkezini test etmekle meşgul.

Sitenin yeni eklentisi Facebook’ta bir sekme olarak ya da web sayfasının sol kısmında bir öğe olarak görünüyor. Eklentide daha sonra izlemeniz için video kaydetme özelliği ve arkadaşlardan, sayfalardan ve diğer yayıncılardan öneriler de bulunuyor.facebook-video

Testlerdeki en önemli özellik ise bu video akışına ulaşabilmeniz adına çok önemli bir buton değişikliği yapılması. Bugün Facebook’un alttaki menüsünün tam ortasında bulunan Messenger butonu gidiyor, yerine ise bu bahsettiğimiz sayfaya size getirecek kısayol Videolar butonu geliyor.

YouTube’a doğrudan gönderme niteliğindeki bu video sayfası, Facebook’un yaptığı açıklamalara göre test aşamasında. Youtube’un kenar çubuğu gibi önerilen içerikler, yeni pencerede açılabilen video görüntüleyicisi, o sırada kulaklığınız olmaması gibi bir sebepten dolayı izleyemeyeceğiniz videoları sonradan izlemek için işaretleme özelliği de Facebook’un yaptığı testlerden bazıları.

YouTube’un bu alanda öncü olduğu bir gerçek; ama Facebook kullanıcılarının ilgi alanlarına dair sahip olduğu bilgiler sayesinde YouTube’un bir adım önüne geçebilir.