Uysal Kuş Twitter

Uysal Kuş Twitter

PAYLAŞ
Twitter

Biraz siyasileşmiş medya dili kullanırsak eğer; Kapı arkası kulislerinde konuşulanlara göre Twitter, Türkiye’de ofis açmaya karar vermiş ve bunun için çalışmalara başlamış.

 

Sunulan haberin içeriğinde benim için dikkat çeken nokta ülkemizde “Twitter’a diz çöktürdük!” ilizyonu yaratılması olduğundan kendi görüşümü sunmak istiyorum; Twitter’ın iddia edildiği üzere diz çöktüğünü düşünmüyorum. Eğer bu söylentiler doğruysa, Twitter’ın Türkiye’de ofis açma isteği ancak “Bunlar ne yapıyor? Anlamaya çalışalım. Böyle uzaktan bakmakla olmuyor çünkü!” girişimidir.

Twitter neden önemli peki? Aslında stratejik bir öneme sahip Türkiye için. Küreselleşmeyi bir kenara bırakır ve lokal alanlara bakarsak eğer Twitter’a girişin engellendiği -ki evet aslında Twitter kapatılmıyor. Bireylerin erişimi engelleniyor – süre boyunca VPN, DNS vb. gibi yan yollar kullan(a)mayan hesapların istedikleri bilgiye ulaşamaması ve bunun ülke ekonomisine zararı da incelenmelidir. Çünkü Twitter bir mikroblog sitesi olarak görünse ve görülse de artık bir çok kişinin hizmet alış-verişinde bulunduğu bir ortam ve dolaylı olarak bu mecra üzerinden bir vergi geliri var.

 

Öncelikli olarak en dikkat edilmesi gereken ise Sosyal Medya Ağı içerisinde olan Twitter’da paylaşılan kan ihtiyacı vb. gibi hayati önem taşıyan haberlerin ulaşabildiği kitle. Twitter’ın hayatlarımızdaki rolü sadece “keyif amaçlı paylaşımlara ortam oluşturmak” değil.

Uzun lafın kısası, Twitter ile yapılan görüşmelerde neler konuşuluyor ve bunların içerikleri basına yansır mı ya da Twitter bunları kendi açıklar mı bilemesem bile. Twitter’ın korktuğu için Türkiye’de ofis açma girişimlerinde bulunduğunu düşünmüyorum ve geç bile kaldığını belirtmek istiyorum. En azından işler yolunda giderse ofis açıldığı zaman nasıl ki Google Türkiye Ofisi ile bir sürü beyin gücü kazandı, Twitter da bu şekilde bir beyin gücü kazanacaktır.

¶¶“..Beyin Gücü Kazanacaktır.”