Veri Depolama da Manyetik Kaset Dönemi Başlıyor

Veri Depolama da Manyetik Kaset Dönemi Başlıyor

PAYLAŞ

Gün geçtikçe artan veri depolama ihtiyacına Sony’den eski depolama aracı olan Manyetik kasetlerle 185 TB lik yeni çözüm geliyor.

Uzun zamandır depolama teknolojisi üzerinde çalışmalar yapan Sony, 90’lı yıllara damga vuran ve hala unutulmayan Manyetik kasetleri tekrar kulanarak yüksek depolama imkanı sunmaya hazırlanıyor.

Bir zamanlar çok sık kulanılan Manyetik kasetler, sırasıyla CD, DVD, USB ve Bu-ray gibi depolama araçları sayesinde kimse tarafından kulanılmıyor ve bir nostalji aracı olarak görülüyor ve kulanılıyordu.
Ama Sony’ın aldığı karar Manyetik kasetleri tekrar hayata döndürüyor. 185 TBlik çok geniş bir depolama alanı sağlayan bu kasetler dikkat çekiyor.

Bu-rey den 3 bin 700 kat daha büyük veri depolayabilen ve standart kasetlerden 74 kat daha fazla depolama olanağı sağlıyor. Birim başına (inc başına) 148 GB depolama olanağı sağlayabilen bu manyatik kasetler artan depolama iıtiyacımızın gelecekteki çözümü olacağı kuşkusuz ortada.

Manyetik kasetlerın ne zaman piyasaya sürüleceği ve tasarımının nasıl olacağı bilinmemektedir. Bu depolama teknolojisi daha çok büyük şirketlerin işine yarayacak gibi görünüyor. Ve Sony gibi büyük markaların böylesi eski teknolojileri, yeni nesil teknolojiyle birleştirmesi akla şu soruyu getiriyor: Acaba nostalji olarak görülen eski cihazlar tekrar hayata döndürülebilir mı?