Yeni Metrobüs İstanbul’daki Yoğunluğu Azaltacak

Yeni Metrobüs İstanbul’daki Yoğunluğu Azaltacak

PAYLAŞ
Yeni Metrobüs İstanbul'daki Yoğunluğu Azaltacak
Yeni Metrobüs İstanbul'daki Yoğunluğu Azaltacak

İstanbul’a Çözüm İçin Yeni Metrobüs! 2007 yılından beri kullanılan ve İstanbullular tarafından sıkça tercih edilen metrobüsler yenileniyor. “Akia” hakkındaki detaylar haberimizde.

Ülkemizin büyük şehirlerinden ve ticari açıdan önemini tartışamayacağımız İstanbul’un kendisi kadar da büyük sorunları var. 15 milyon İstanbul vatandaşının sık sık tercih ettiği metrobüsler yenilenecek. Yeni metrobüsler Bursa’da üretilecek yani bir bakıma yerli sayılabilir. Ancak metrobüslerin üretici firması İran merkezli.

Metrobüslerdeki Yenilik

Yeni metrobüs modelinin adı “Akia”. Yeni metrobüslerde eskielrinde olmayan bir özellik olacak. Yeni metrobüslerin iki tarafında da kapı olacak. Şu an için yalnızca 7 durakta bu özellikten faydalanılabilecek. Ancak bunun yoğunluğu azaltması ve metrobüslerdeki izdihama çözüm olması bekleniyor.

İmamoğlu Tanıttı

Ekrem İmamoğlu Tanıttı

Test aşamasında olan yerli metrobüsü İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İMAMOĞLU da test etti. Şu anda kullanılan metrobüsler 165-170 kişi kapasiteli. Ancak yeni metrobüsler 290 kişi kapasiteli olarak üretiliyor.

Yaklaşık bir aydır test sürüşlerinin devam ettiğini belirten İmamoğlu, “Metrobüs yoğunluğunu azaltmak için, yüksek kapasiteli yeni nesil yerli metrobüsü test ediyoruz.” dedi.

Ayrıca yeni metrobüsün çift yönlü olma özelliği sayesinde uzun süredir tartışılan ters yön sürüşüne de son vereceğini İBB Başkanı Ekrem İMAMOĞLU açıkladı.

Metrobüslerle ilgili bu yatırım gecikmiş olduğunu belirten Ekrem İmamoğlu basına şunları söyledi. “Avantajlarıyla tasarlanmış bir metrobüs aracını deniyoruz. Alımını düşündüğümüz metrobüs aracı kapasitesi yüksek. Daha ferah araçlar. Dolayısıyla hem birikmeleri engelleyecek hem daha çok yolcuyu daha az araçla taşıyabilecek bir süreç tanımı var. Sürücü kabini daha güvenli. Bu konu aslında gecikmiş bir yatırım. Hızlı davranmak istiyoruz. Enerji tüketim konusunda çalışmaları var arkadaşlarımızın. Temiz enerjiye yönelik.

Yeni Metrobüs “Akia”nın Özellikleri

Bildiğimiz kadarıyla 290 yolcu kapasitesine sahip olacak. Şu anda belediyenin elinde olan en yüksek kapasiteli araç 258 kişi kapasitesi ile Phileas. Ancak bu araçtan yalnızca 50 tane bulunması yoğunluk sorununa çözüm olarak konuşulamaz bile.

Yeni metrobüsler dizel olarak üretilecek. İlerleyen zamanlarda gücünü elektrikten alan modeller de üretilebilir.

Çift körüklü olarak üretilecek. Belediyenin elinde bulunan hiçbir metrobüsün çift körüklü olma özelliği yok.