Yerli Elektrikli Faytonlar, Amerika’da Kullanılacak!

Yerli Elektrikli Faytonlar, Amerika’da Kullanılacak!

PAYLAŞ
Yerli Elektrikli Faytonlar, Amerika'da Kullanılacak!
Yerli Elektrikli Faytonlar, Amerika'da Kullanılacak!

Yerli Elektrikli Faytonlar, Amerika’da Kullanılacak! Fayoto İstanbul merkezli bir şirket. 1995 yılında kurulan Fayoto’nun kurucusu Haluk Şahin’dir. Türkiye’yi vakumlu yol süpürge kamyonları ile tanıştırmıştır. Bu alanda çeşitli dünya markalarının Türkiye temsilciliklerini yapmıştır. 2000 yılından itibaren elektrikli golf araçları ve elektrikli personel taşıyıcı sektörüne giren Fayoto Uzak doğu ve çeşitli Avrupa firmalarını Türkiye temsilcisi olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Yaklaşık 15 yıldır Avrupa’ya ihracat yapılması konusunda önemli adımlar atmıştır. İlk olarak 2008 yılında elektrikli fayton faydalı model patent hakkını alan Fayoto, elektrikli fayton imalatı ile basında oldukça yer almıştır.

yerli-elektrikli-faytonlar-amerikada-kullanilacak

Özellikle hayvan hakları konusunda önemli gelişmeler yaşandığı şu günlerde hem ülkemizde hem de yurt dışında bu tarz nostaljik ve hayvan gücüne ihtiyaç duyulan araçların modern ve elektrikli olan modelleri oldukça büyük yer kaplıyor. Hayvan haklarının korunması amaçlı olarak elektrik enerjisi kullanarak düşük enerji tüketimine sahip çevre dostu elektrikli faytonların, yurtiçi ve yurt dışı (Almanya, İsviçre, Yunanistan, İspanya, İtalya, Dubai gibi ülkeler) pazarına satışını gerçekleştirmekteler. Bu sayede hem ülkemiz için büyük bir gelir kaynağı hem de istihdama önemli bir katkı sağlanıyor.

Yaşanan son gelişme ise şirketin ne kadar geliştiğinin bir ispatı niteliğinde. Şirketin kurucusu Haluk Şahin “New York’un en fazla ziyaret edilen yerlerinden Central Park ile yaklaşık 6 aydan beri temas halindeyiz” önemli bir gelişmeyi Türk halkıyla paylaşmış oldu. Yakın zamanda Türk malı elektrikli faytonların ABD’de kullanılacağı duyuruldu.

yerli-elektrikli-faytonlar-amerikada-kullanilacak

ABD’den aldıkları sipariş hakkında da detaylar paylaşıldı. Haluk Şahin, 300 elektrikli fayton sipariş edildiğini belirtti. Bu faytonların ise Central Park’a özel olarak tasarlanacağı söylendi.

“Yazışmalarımız devam ediyor. Kendilerinin özgün çizimleri elimize ulaştı. Biz de bunun üzerine çalışmalar yapıyoruz. Central Park’a özgün bir tasarıma sahip olacak bu faytonlar, daha büyük ve daha renkli bir çalışma olacak” dedi.

Fayoto tarafından üretilen elektrikli faytonlar 4’le 6 saat arasında şarj oluyor. Tek şarjla 60-80 kilometre arasında yol katedebiliyor. Üretilen aracın yerlilik oranı hakkında da bilgiler paylaşıldı. Gelecek planları hakkında da ufak bir fikir edinme fırsatımız oldu. Faytonların hızı ise 30 km/saat.

yerli-elektrikli-faytonlar-amerikada-kullanilacak

“Her ne kadar imalat aşamasında yerlilik oranı yüzde 80’lere geldiyse de motor ve sürücü kartı gibi parçalar nedeniyle dışarıya bir bağımlılığımız var. İnşallah kısa zamanda onu da yapacağımız imalatlarla yüzde 100 yerli hale getirmeye çalışacağız”

Yerli elektrikli faytonlar üretim aşaması hakkında da konuşan Haluk Şahin, ““Üzerindeki el sanatı zor olduğu için yıllık kapasitemiz şu anda 50 adet. 50 adedin üzerinde yaparsak, kaliteden ödün vermiş oluruz” dedi.