Sosyal Medyanın Gelişimi

Sosyal Medyanın Gelişimi

PAYLAŞ

Son birkaç yıla baktığımızda sosyal medyanın, birçok iş kolunun büyümesinde, marka farkındalığının artırılmasında ve e-ticaretin gelişmesinde önemli bir rolü olduğunu görüyoruz. Bugün markaların çoğu sosyal medyayı daha efektif kullanabilmek için kendini geliştiriyor. Wix tarafından yayınlanan infogragrik, bize ABD’lilerin %80’i en azından bir sosyal ağı kullandığını söylüyor. Hemen söyleyelim; Türkiye’de durum çok farklı değil. Malum ülkemiz kullanıcı sayısı bakımından Facebook’ta altıncı sırada yer alıyor.

Peki şirketler, kendileri için milyonlarca müşteri anlamına gelen bu ağlarda neden yer almalı? Küçük şirketlerin kendilerine en çok sordukları soru bu olsa gerek. İnfografikte bu sorunun cevabı detaylı bir şekilde net verilerle anlatılıyor. Bugün dünyada 2 milyarın üzerinde olan sosyal medya kullanıcısının 2011 yılında %480 artış göstermiş olması oldukça önemli. Ayrıca sosyal ağlardaki aktif kullanıcıların %53’ü markaları takip ediyor. Rakamlar bize sosyal medya daha az maliyetle daha çok kişiye ulaşabileceğimizi de söylüyor.

İnfografikte bunlara ek olarak şirketlerin sosyal ağlarda kendi kitlelerini oluşturarak, müşterileriyle diyalağunu artırma ve olumsuzlukları kontrol etme şansı tanıdığı belirtiliyor. Araştırmada, şirketlerin sosyal ağlarda kendi marka avukatlarını oluşturabildiklerini ve bu sayede satışlarını %48 artırdıkları da dile getiriliyor.

 

PAYLAŞ
Önceki makaleYeşil Kahve Zayıflatıyor Mu ?
Sonraki makaleJhon Digweed İstanbul’da
1994 Ankara doğumluyum. Sağlık ve sosyal medya tecrübelerimi birleştirerek sağlık alanında sosyal medya kullanımının yaygınlaştırılması konusunda çalışmalar yapmaktayım. Hekimlerin dijital platformu kullanmasının ne kadar önem arz ettiğini gösteren araştırmalar yapmaktayım.

Bir Cevap Yazın