28.351 Koronavirüs Vakası Var!

28.351 Koronavirüs Vakası Var!

PAYLAŞ
28.351 Koronavirüs Vakası Var!
28.351 Koronavirüs Vakası Var!

28.351 Koronavirüs Vakası Var! Koronavirüs pandemisinde çok önemli süreçlerden geçtik. Ancak şu zamana kadar tehlike hiç bu kadar büyük hissettirmemişti. Vaka sayıları tüm dünyada artış gösterirken ülkemizde de benzer bir durum söz konusu. Özellikle büyükşehirlerde vaka sayılarının oldukça arttığını duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bundan sonra hasta sayısını değil tüm vaka sayılarını açıklayacaklarını duyurdu.

Koronavirüs pandemisiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Fahrettin Koca, ülkelerin sosyoekonomik düzeylerine, geçmiş tecrübeleri ve imkanlarına göre farklı şekilde virüsle mücadele ettiğini söyledi. Ülkemizin sağlık sisteminin pandemiyi süpriz olarak karşılamadığını ifade eden Koca, hastalık görülmesi üzerine yoğun bir mücadele dönemine girildiğini dile getirdi.

Tüm Vaka Sayıları Açıklanacak!

28-351-koronavirus-vakasi-var

Türkiye’de uzun zamandır kullanılan ve sadece semptomu olanların açıklandığı “COVID-19 Günlük Koronavirüs Tablosunda” açık test politikasına geçeceklerini açıklayan Sağlık Bakanı, açıklamalarını şu şekilde devam etti:

“Toplumda sıkça tartışılan bir konuya değinmek istiyorum. Temmuzdan itibaren hasta kavramını kullanmayı tercih ettik. Dünyadaki hasta karşılaştırmalarında uyum sağlamak, risk taşıyan ağır vakaların sayısını da paylaşmayı tercih ettik. Hastalar, hastanemizde yük oluşturan, hastaneye yatmak durumunda kalan hastalardır. Ağır hastalar da yoğun bakımda yatanlardır. Sağlık sistemimize asıl yükü bunlar oluşturuyordu. Sağlık sistemini tehdit eden bu vakalardır. Vatandaşımız pozitif çıkan, evinde takip edilenlerin hepsinden haberdar olmak istiyor. Hepsi sistemimizde kayıtlı. Hasta olsun olmasın, testi pozitif çıkanları ve temaslılarını HES üzerinden sorgulamak mümkündür. Açık test politikasına geçtik, semptom göstermeyen pozitif vakaları da günlük tabloda vereceğiz.”

Güncel Vaka Sayısı Kaç?

Güncel vaka sayılarıyla ilgili de açıklama yapan Bakan Koca’nın söylediğine göre dün 164.547 test yapıldı. Hasta sayısı 6.814 iken semptom göstermeyen kişilerle birlikte toplam vaka sayısının 28.351 kişi olduğu açıklandı. 168 kişi ise koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Türkiye’de COVID-19 sebebiyle en çok can kaybının yaşandığı gün olarak tarihe geçti.

28-351-koronavirus-vakasi-var

Vaka sayılarıyla ilgili daha fazla detay veren Koca, “Toplam vakamız bugün itibarıyla 28 bin 351. Toplam günlük vaka sayısı, yani pozitif olan herkes, artı hasta sayısı olarak da ayrıca bu sütunu devam ettirmeyi düşünüyoruz. Yarından itibaren görmüş olacağız. Hastalar dışında, yani 6 bin 814 dışında, 21 bini geçen vakamızın hepsi de sistemimizde kayıtlı. Bu kayıtlı kişilerin hepsi izole ediliyor, filyasyonu yapılarak takip ediliyor. Her gün aranarak semptomu olduğunda semptomlu hasta sayısına ilave edilerek. Geçmişe dönük rakamları da önümüzdeki günler tabloda göstermiş olacağız” dedi.