Belarus’ta Gerçekleştirilen 
Avrasya Genişbant Zirvesi Sona Erdi

Belarus’ta Gerçekleştirilen 
Avrasya Genişbant Zirvesi Sona Erdi

PAYLAŞ

Huawei, Belarus Bilgi ve İletişim Bakanlığı ile Avrasya Genişbant Zirvesi’ne ev sahipliği yaparken, “TIBO 2015” organizasyonu çerçevesinde inovatif iletişim çözümlerini sergiledi.

Zirveye, Huawei Orta Asya ve Kafkasya Bölge Başkanı Jeffery Liu, Belarus Bilgi ve İletişim Bakanı Sergei Popkov, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) BDT Bölge Sorumlusu Orozobek Kaiykov ve Beltelecom Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Vadim Shaibakov konuşmacı olarak katıldı. Belarus, Kazakistan, Ukrayna, Türkmenistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Tacikistan’dan telekomünikasyon düzenleyici kurumları yetkilileri ile operatörlerin üst düzey yöneticileri ve uluslararası danışmanlık firmalarının analistleri de zirveye katılanlar arasındaydı.

Dünyanın önde gelen bilgi ve iletişim teknolojisi markası Huawei, Belarus Bilgi ve İletişim Bakanlığı ile birlikte “Avrasya Ultra Geniş Bant” (UBB) Zirvesi’ni Minsk’te gerçekleştirdi. Orta Asya ve Kafkasya ülkeleri kamu ve sektör yetkililerinin de katılımıyla Huawei’nin yeni nesil bilişim teknolojilerinin tanıtıldığı “Avrasya Ultra Geniş Bant” (UBB) Zirvesi, Bejing Otel’de düzenlendi.

Huawei, zirvede ultra geniş bant teknolojisindeki deneyimlerini, yenilikçi ağ sistemlerini, bilgi teknolojileri alanındaki stratejik planlamalarını ve tecrübelerini katılımcılarla paylaştı. Huawei’nin sunduğu, geniş bant ağ sistemleri, Avrasya’nın global FTTH gelişim trendi, bilgi teknolojilerindeki gelişim, ulusal geniş bant ağları, sabit ağların modernleştirilmesi, taşıyıcı ağlarındaki deneyimin geliştirilmesi ve SDN için yeni nesil IP mimarlığı gibi iş modelleri açısından büyük önem taşıyor. Tüm bu trendler, Avrasya Ultra Geniş Bant (UBB) Zirvesi katılımcıları tarafından organizasyon çerçevesinde detaylı olarak ele alındı.

huawei-belarus

 

Ekonomik Gelişim İçin Bilişim Sektörünün Büyümesi Çok Önemli

Bilgi teknolojileri endüstrisinin, ekonomik büyüme için en önemli etkenlerden biri olduğunu ifade eden, Huawei Orta Asya ve Kafkasya Bölge Başkanı Jeffery Liu sözlerine şöyle devam etti; “Şu an, Orta Asya ülkelerinde bilgi teknolojileri altyapısını geliştirmek ve büyütmek için mevcut ortam hazır. Huawei olarak, stratejik planlamalarımızda, geniş bant/ultra geniş bant ağları alanında ve güvenli şehirler alanındaki engin deneyimlerimizi burada paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Yakın gelecekte, Orta Asya ülkelerinin ve Telekom operatörlerinin, bilişim alanındaki gelişmelerini desteklemek ve toplumsal yaşamı iletişim yoluyla zenginleştirmek istiyoruz.”

Güçlü bir bilişim altyapısı, hükümet, düzenleyici kurumlar, operatörler ve üreticilerle birlikte başarıya ulaşılacağını ifade eden Liu, kurumsal çözümler, telekomünikasyon altyapısı ve cihaz ürün guruplarında 11 ülkede başarılı projelere imza attıklarının altını çizdi. Belarus Bilgi ve İletişim Bakanı Sergei Popkov ise yaptığı değerlendirmede “Huawei, Belarus’da teknolojik altyapının geliştirilmesinde öncülük etmektedir. Ülkemizde teknolojinin lokalizasyonunda ciddi anlamda destekleri bulunmaktadır” dedi.

Huawei’nin, ITU’da aktif rol aldığını ve 2013 yılında ödüle layık görülen Sun Yafang’ın katılımları ile güçlendiğini ve önemli teknoloji markaları arasında olduğunu söyleyen, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) Bağımsız Devletler Topluluğu Sorumlusu Orozobek Kaiykov da konuşmasında Huawei’nin ITU organizasyonunda yer almasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

“Huawei İle Başarılı Projelere İmza Attık”

Beltelecom Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CTO) Vadim Shaibakov da konuşmasında “Telekomünikasyon altyapısının kurulması mobil genişbant IPTV, IMS ve multimedya platformlarının kuruluşunda Huawei ile başarılı projelere imza attık. Telekom operatörlerine faydalı olacak bilgilerin paylaşıldığı bu zirveyi düzenlediği için Huawei’ye teşekkür ederim” dedi.

Zirve sonrasında katılımcılar, Huawei yetkilileri ve zirveye katılan grup, “TIBO 2015” fuarına ziyarette bulundu. Huawei burada, Avrasya bölgesi için üretilen inovatif bilgi teknolojileri çözümlerini tanıttı. Huawei “Daha Bağlanabilir Bir Dünya” teması ile ultra geniş bant, LTE, 5G, veri merkezleri, siber güvenlik çözümleri, güvenli şehir çözümleri ve akıllı cihazlarını da fuarda açtığı standında sergiledi. Öte yandan Belarus Başbakanı Andrei Kobyakov “TIBO 2015” fuarını ziyaret ederek, Huawei standında incelemelerde bulundu.