Doktor Öz, Koronavirüs’den Nasıl Korunulacağını Anlattı!

Doktor Öz, Koronavirüs’den Nasıl Korunulacağını Anlattı!

PAYLAŞ
Doktor Öz, Koronavirüs'den Nasıl Korunulacağını Anlattı!
Doktor Öz, Koronavirüs'den Nasıl Korunulacağını Anlattı!

İlk etkilerini Çin’de gördüğümüz ve orada hızla yayılan koronavirüs için sıkı önlemler alınmakta. Birçok kişi ve kurum tarafından çeşitli tavsiyeler verilmekte. Doktor Öz de onlardan biri.

Hava ve temas yolu ile bulaşabilen virüs fazlasıyla tehlikeli ve ölümcül. Birçok yerleşim alanı karantina altına alınmış durumda. İnsanlar sokağa çıkmıyor. Çünkü virüs çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Kalabalık kentlerin sokakları şu an bomboş. Okullar tatil edilmiş ve mağazalar kepenk indirmiş durumda.

Hastalık artık yalnızca Çin’de değil, birçok Avrupa ülkesinde de etkilerini gösteriyor. Ertelenen spor müsabakaları, etkinlikler, sokağa çıkma yasakları ve karantina altına alınan şehirler… İlerleyen günlerde daha farklı önlemlerin de söz konusu olması muhtemel.

Ancak kişisel önlemlerin alınması da hastalığın bulaşması ve yayılması konusunda önemli bir yer tutuyor. Sağlık Bakanlığı da dahil pek çok kaynak korunmak için çeşitli yollar öneriyor. Bunlar arasında kişisel temizliğin ön plana çıktığını belirtelim.

Dünyaca ünlü doktor Mehmet Öz de çeşitli yöntemler paylaştı. Mehmet Öz’ün paylaştığı yöntemler risk alanında bulunan kişilerin yaşam şekillerini de belirliyor ve insanlara rehber olma niteliği taşıyor.

doktor-oz-corona-virusunden-nasil-korunulacagini-anlatti

Dr Öz’ün korunma planına bakacak olursak kişisel bakımın önemi büyük. İlk olarak sağlıklı uyku süresi olan 7 saatlik uyku burada kilit rol oynuyor. Bu sayede vücudunuz daha dinç ve virüslere karşı daha dirençli olacak. Soluduğunuz havanın kalitesini arttırmak ve meditasyon yapmak da korunmak için yapabilecekleriniz arasında yer alıyor.

Korunmak için yapabilecekleriniz arasında yer alan diğer şeyler ise insanlarla yakın temastan kaçınmak. Tokalaşma, yumruk tokuşturma, sarılma ve öpüşme gibi eylemlerden kaçınarak virüsün size bulaşma ihtimalini düşürebilirsiniz. Alabileceğiniz hijyenik önlemler arasın el yıkama süresini arttırma ve dezenfektan kullanma da bulunuyor.

Doktor Öz, ellerin nasıl yıkanması gerektiğiyle ilgili Twitter üzerinden bir video da paylaştı.

Salgına Hazırlık

doktor-oz-corona-virusunden-nasil-korunulacagini-anlatti

Doktor Öz’ün hazırladığı planda salgına hazırlık yapılması da yer alıyor. Bu noktada Doktor Öz ev araç gereçlerinin ve ihtiyaçlarının karşılanması, stoklanması gerektiğini belirtiyor. Reçeteli ve reçetesiz ilaçların evde depolanması gerektiğine dikkat çekiyor.

Raf ömrü uzun olan besinlerin alınmasını, yiyecek ve içecek ihtiyacının karşılanması için tavsiye ediyor. Bağışıklık sistemini güçlendirecek tavsiyelerde bulunulduğu görülüyor. Bunun sebebi ise Koronavirüs’e karşı bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olduğunun değerinin bilinmesi.