Tedavi Bulabilmek İçin Para Karşılığında Koronavirüs Enjekte Edilecek!

Tedavi Bulabilmek İçin Para Karşılığında Koronavirüs Enjekte Edilecek!

PAYLAŞ
Tedavi Bulabilmek İçin Para Karşılığında Koronavirüs Enjekte Edilecek!
Tedavi Bulabilmek İçin Para Karşılığında Koronavirüs Enjekte Edilecek!

İlk etkilerini Çin’de gördüğümüz ve orada hızla yayılan koronavirüs için sıkı önlemler alınmakta. Virüsün kaynağı ve tedavisi ile ilgili yapılan araştırmalar büyük bir özveriyle devam ediyor. Ancak yine de kontrol altına alınabildiğini söyleyemeyiz.

Hava ve temas yolu ile bulaşabilen virüs fazlasıyla tehlikeli ve ölümcül. Birçok yerleşim alanı karantina altına alınmış durumda. İnsanlar sokağa çıkmıyor. Çünkü virüs çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Kalabalık kentlerin sokakları şu an bomboş. Okullar tatil edilmiş ve mağazalar kepenk indirmiş durumda.

Hastalık artık yalnızca Çin’de değil, birçok Avrupa ülkesinde de etkilerini gösteriyor. Ertelenen spor müsabakaları, etkinlikler, sokağa çıkma yasakları ve karantina altına alınan şehirler… İlerleyen günlerde daha farklı önlemlerin de söz konusu olması muhtemel.

Ancak hastalığa tedavi bulmak için gösterilen yoğun bir çaba mevcut. Bunlardan en ilginç olanı ise İngiltere’de gerçekleşti. Gönüllülere para karşılığında Koronavirüs enjekte edilecek. FluCamp isimli şirketin çatışında faaliyet gösteren hVivo isimli bir ekip, Kontrollü İnsan Enfeksiyon Modeli (CHIM) isimli bir modelle Koronavirüs’e çözüm bulmak için çeşitli çalışmalar yürütüyor.

Çalışma kapsamında gönüllü olan 24 kişiye etkisi düşük olan Koronavirüs bulaştırılacak. hVivo tarafından yürütülen çalışmada kullanılan virüs türleri daha önceden bilinen türler.Gönüllülere OC43 ve 229E koronavirüs türü enjekte edilecek. Bu tür daha önce bilinen etkisi düşük olan bir virüs. Tehlikeli olmayan bu virüslerin etkisi ise yalnızca solunum yollarında ufak bir probleme yol açması.

Gönüllü olan 24 kişi, 14 gün boyunca karantina altında tutulacak. Karantina süresi boyunca sık sık testlere tabi tutulacaklar ve çeşitli araştırmalar yapılacak. Yapılan araştırmalar sonucunda COVID-19 virüsü için bir tedavi bulunması amaçlanıyor.

İki hafta boyunca karantina altında tutulmanın ve vücuduna virüs enjekte edilmesinin karşılığında gönüllülere 3500 Sterlin yani yaklaşık olarak 28.000 Türk Lirası verilecek. Çalışmanın koronavirüs aşısını üretmekte hız kazandırabileceği ifade ediliyor. Elde edilen bulgular laboratuvarda incelenecek. Araştırma bulguları koronavirüs ve yeni virüs türlerine karşı tedavi yöntemi geliştirmek amacıyla çeşitli çalışmalarda kullanılacak.

Başvurular FluCamp’in websitesi üzerinden gerçekleştirilecek. Buraya tıklayarak başvuru yapmanız mümkün. Başvuru yapan kişilerin genel olarak sağlıklı ve 18 yaşından büyük kişiler olması gerekiyor.