iOS ve Mac OS X Birleşiyor Mu?

iOS ve Mac OS X Birleşiyor Mu?

PAYLAŞ

Uzun zamandır beklenen iOS ve OS X işletim sistemi birleşecek mi ? dedikodularına Apple’ın dünya çapında pazarlama başkan yardımcısı Phil Schiller açıklık getirdi.

Apple’ın yakın bir gelecekte OS X ve iOS’u birleştirme planı bir hayalin ötesine geçemedi. 

Apple’ın dünya çapında pazarlama başkan yardımcısı Phil Schiller, Macworld’le yaptığı röportajda böyle bir birleştirmeyi düşünmediklerini şu sözleriyle belli etti: “Düşünerek boşuna zaman harcamayın. Bu işletim sistemlerini nasıl bir araya getireceksiniz? Bu, nasıl da boşa harcanmış bir enerji olurdu.” Schiller’ın söylentileri çöpe atan sözlerini Apple’ın yazılım mühendisliği başkan yardımcısı Craig Federighi şöyle devam ettirdi:

“Sebep, ne OS X ve iOS’un farklı bir arayüze sahip olması, ne de birinin eski, diğerinin yeni olması.” “Aksine, fare ve klavyeyi kullanmak, ekrana dokunmakla aynı şey değil.”

Microsoft, PC ve mobil cihazlara yönelik işletim sistemlerini bir araya getirme yolunu tercih etse de Apple, bunun kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyeceğini düşünmeye devam ediyor. Federighi, kulağa anlamlı gelen sözlerine şöyle devam ediyor:

“Birileri Mac’i iOS’a döndürmeye çalıştı diye onun işlevlerini yitirmesini istemezsiniz. Ayın zamanda iOS ve Mac’in farklı şirketler tarafından geliştirildiğini hissetmek de istemezsiniz.”

“Dolayısıyla onları gerektiği yerlerde birbirinin aynısı olarak, başarı için kritik yerlerde ise birbirinden farklı göreceksiniz.”