Yeni Nokia Lumia 1520’nin Özellikleri Ortaya Çıktı

Yeni Nokia Lumia 1520’nin Özellikleri Ortaya Çıktı

PAYLAŞ

Sony’nin Android dünyasında başlattığı mini akımı Samung Galaxy S3 mini’yle beraber bir furya haline geldi ve son döneme baktığımızda birçok üretici mevcut üst sınıf akıllı telefonların mini modellerini tüketiciyle buluşturuyor. Son olarak Sony, Xperia Z1 Compact ile mini telefonlar arasında en dikkat çeken modeli karşımıza çıkardı. Android dünyasında telefon ekranları her geçen gün büyümeye devam ediyor ve mini furyası anlaşılan bundan sonraki süreçte de devam edecek.

Windows Phone ekosisteminde ise platform GDR3 güncellemesiyle Full HD ekran ve dört çekirdek desteği kazandı. Windows Phone tarafında mutlak hakimi olan Nokia ise söz konusu destekle beraber 6-inç boyutunda Full HD çözünürlüklü ve dört çekirdekli Lumia 1520 modelini resmen duyurdu. Nokia bu tanıtımla beraber Windows Phone platformunun en güçlü telefonun duyurmakla kalmadı, şirket aynı zamanda büyük ekranlı telefonlar kategorisine de iddialı bir giriş yapmış oldu.

Büyük ekran deneyimi kullanıcılar arasında popüler halde olsa da, önemli bir kesim ise ekranların bu seviyelere ulaşmasını sert bir dille eleştiriyor. Bu durumu göz önünde bulunduran üreticiler popüler cihazları daha makul ekran seviyelerine çekmeyi uygun görüyor.

Nokia cephesinde yaşanan son gelişmelere göz attığımızda şirketin Lumia 1520′nin mini modeli hazırladığını görüyoruz. Lumia 1520V olarak da isimlendirilen telefona ait kısa süre önce bir fotoğraf ortaya çıkmıştı ancak çözünürlüğü düşük olan bu fotoğraf telefonun tasarımını net şekilde ortaya koyamıyordu. Şimdi ise Çin’in sosyal paylaşım platformu Weoibo’da Lumia 1520 mini’nin yeni bir fotoğrafı paylaşıldı. Üstelik telefonun yanında bu defa bir iPhone modeli görüyoruz. Telefonların yan yana duruyor olması Lumia 1520 mini’nin büyüklüğü hakkında ipuçları da veriyor. Gelelim telefonun teknik özelliklerine; ekran boyutu hakkında iki iddia ortaya atılmış durumda. Kimi kaynaklar 4.5-inç boyutunda HD çözünürlüklü bir ekranın telefonda yer alacağını ifade ederken, farklı bir rapor ise ekran boyutunun 4.3-inç çözünürlüğün ise Ful HD seviyesinden olacağını iddia ediyor.

Nisan ayında satışa sunulacağı bildirilen telefonda ayrıca 2370mAh kapasiteli bir batarya, 2GB RAM, 32GB dahili depolama, dört çekirdekli Snapdragon 800 işlemci, kablosuz şarj özelliği olan, 14MP çözünürlüklü arka kamera ve Windows Phone 8.1 işletim sisteminin yer alması bekleniyor.