Koronavirüs Vaka Sayısı ve Hasta Sayısı Farklı Şeyler

Koronavirüs Vaka Sayısı ve Hasta Sayısı Farklı Şeyler

PAYLAŞ
Koronavirüs Vaka Sayısı ve Hasta Sayısı Farklı Şeyler
Koronavirüs Vaka Sayısı ve Hasta Sayısı Farklı Şeyler

Koronavirüs Vaka Sayısı ve Hasta Sayısı Farklı Şeyler! 2020 yılının başından beri içerisinde bulunduğumuz koronavirüs pandemisi süreci haal devam ediyor. Gün geçtikçe koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden insanların sayısı da artıyor. Ülkemizde de durum bu şekilde. Hükümet tarafından alınan kararların ardından uygulamaya geçilen önlemler ve sözlü bir şekilde sadece önlemden bahsedilip uygulanması mümkün olmayan kararlar bizi daha da kötü etkiliyor.

Koronavirüsün ülkemize giriş yapmasının ardından her gün açıklanan vaka sayılarıyla, yaptığı açıklamalarla karşımıza çıkan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı son açıklamayla tepkileri üzerine topladı. Hasta ve vaka sayısının farklı şeyler olduğunu dile getirmesinin ardından akıllarda “Yani gerçek vaka sayısı ne?” sorusu oluştu. Yapılan bu açıklamayla birlikte milyonlarca insanın korkusu katlandı.

“Her Vaka Hasta Değil”

koronavirus-vaka-sayisi-ve-hasta-sayisi-farkli-seyler

Her vaka hasta değildir, testi pozitif olup semptom göstermeyen var. Bunlar çoğunluğu oluşturuyor. Günlük verilen, daha doğrusu hasta sayısı sadece hastaneye yatan hasta sayısı değildir. Hasta olarak semptomu olan kişilerden bahsediyoruz. Semptomu olan, hastanede yatmayan ve yatan kişileri günlük hasta sayısı olarak vermiş oluyoruz” diyen Fahrettin Koca, her vakanın hasta olmadığını ve listede yer almadığını belirtmiş oldu.

Koronavirüs vaka ve ölüm sayıları ile ilgili tartışmalar da hala sürüyor. Fahrettin Koca, Türkiye’de ölüm bilgilerinin 2 kaynakta toplandığını ifade etti: “Biri Belediyelerimizin defin sayılardır. Diğeri Türkiye İstatistik Kurumu’dur. Ayrıca ölüm raporlarında bulunan bazı kategorik bilgiler yanlış kullanılıyor. Ölüm bildiriminde kullanılan form yeni değildir. 2013ten beri kullanılmaktadır. Bu belgede yer alan ölüm şekli diğeri ölüm nedenidir. Ölüm şekli hanesinin amacı şu bilgiyi vermektir; ölen kişi mesela silahlı saldırı gibi adli bir vakayla veya normal bir ölüm mü? Bu sorunun cevabı doğal ölüm veya adli vaka sonucu ölümdür. Bu haneye hastalığa bağlı doğal ölümün izahı için bulaşıcı veya bulaşıcı olmayan hastalık ibaresi de eklenmiştir.”

koronavirus-vaka-sayisi-ve-hasta-sayisi-farkli-seyler

“Kayıtlar onda birinin bulaşıcı hastalıktan, onda dokuzu ise bulaşıcı olmayan hastalık, yaşlılık ve benzeri olarak işaretlenmiştir. Buradan COVID-19 ölüm sayıları anlaşılmaz. Bulaşıcı tek hastalığın COVID-19 olduğunu düşünen varsa yanılıyor. Raporda ölüm nedeni hanesi asıl bilgiyi veren kısımdır. Bu hanede doktor tarafından onaylanarak gerçekleşmektedir. Hastanın onaylanmış ölüm nedeni bu hanede yer almaktadır. İstatistiklerde COVID-19 olarak gösterilmesi buradaki veriye dayanır” dedi.

Bakanın yaptığı bu açıklamalar oldukça uzun bir süre tartışılacak gibi. Oldukça kafa karıştıran bu açıklama koronavirüsle ilgili bilimsel gerçekleri görmezden geliyor. Asemptomatik kişilerin de virüsü yayabildiği düşünülünce koronavirüs vaka sayısı ile hasta sayısının değiştirilmesi, hatta semptomları göstermeyen kişilerin hasta sayılmaması oldukça ilginç bir bakış açısı. Belirti gösteren ve göstermeyen kişilerin virüsü aynı oranda yayabildiği düşünülünce bizim yapabileceğimiz tek şey kendimizi ve çevremizi elimizden geldiğince korumaya çalışmak.