Kurban Bayramı’nda Sokağa Çıkma Yasağı Olmayacak!

Kurban Bayramı’nda Sokağa Çıkma Yasağı Olmayacak!

PAYLAŞ
Kurban Bayramı'nda Sokağa Çıkma Yasağı Olmayacak!
Kurban Bayramı'nda Sokağa Çıkma Yasağı Olmayacak!

Koronavirüs sürecinde pandemi döneminde geçireceğimiz ilk Kurban Bayramı’na yalnızca 1 gün kaldı. Ailelerin bir araya gelerek kalabalık ortamlarda bayramını kutladığı, kurban kesimhanelerinin dolup taştığı, toplu taşımada ve trafikte yoğunlukların yaşandığı Kurban Bayramı’nda koronavirüs pandemisinin yayılımının önüne geçmek için bir sokağa çıkma yasağı gelip gelmeyeceği herkes tarafından oldukça merak ediliyor. Bu konuda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan da bir açıklama geldi.

31 Temmuz Cuma günü başlayacak Kurban Bayramı hakkında Bilim Kurulu’yla bir toplantı düzenleyen Bakan Koca, bu toplantının ardından yaptığı açıklamada bayramda herhangi bir kısıtlama ve sokağa çıkma yasağı getirilmediğini söyledi. Bu cuma günü başlayacak bayram hakkında Fahrettin Koca’nın açıklamaları şu şekilde:

kurban-bayraminda-sokaga-cikma-yasagi-olmayacak

Bu Kurban Bayramı, hepimizin vereceği bir sınavdır. El öpmediğimiz, birbirimize sarılmadığımız ikinci bayramdır. Bu içimizde burukluktur ama olması gereken budur.

Gelenekler hayatın devamı için vardır, güzel geleneklerin bu bayrama telkinde maksat sağlığa hizmettir. Baştan itibaren yapılan değerlendirmelerde, kısıtlama gündeme getirilmemiştir. Fakat size Ramazan Bayramı hakkında bilgi vermek isterim

Uygulanan kısıtlamaların hepsi düşünüldüğünde 10 gün sonra yüzde 15 vaka sayısında azalma olmuştur. Entübasyona giren hasta sayısında yüzde 21, yoğun bakıma giren sayısında yüzde 19, hastaneye yatırılmada yüzde 8 gerçekleşmişti.

Bunlar kısıtlarla birlikte, gönüllü katılıma dayalı sonuçlardır. Şimdi maske mecburiyeti olmakla birlikte zorunlu kısıtlama koyan sizlersiniz.

Kurban Bayramında işi öyle ciddiye alalım ki, bayram sonrası gözümüz vaka tablosunda olmasın. Artık tecrübelerle biliyoruz ki tedbir sonuçtur. Gerilersek, toparlaması büyük çaba, büyük dikkat istiyor.

Yeni vaka sayılarımızı 14 Temmuz’da tekrar binin altına çekmemiz gerekir. Size tedbirlerle ciddiyet ile tedbirlerle ihmalin birer örneğini verdim. Amacım, işin kolay ve çok zor tarafını birlikte görmenizdir. Tedbirlere uymak, tedbirlerin sonuçlarından çok daha kolaydır.

Bakan Koca’nın açıklamalarını okuduğumuzda daha önce de belirttiğimiz gibi bir sokağa çıkma yasağının bulunmadığını anlıyoruz. Bakan Koca’nın tavsiyeleri daha çok kişisel önlemler almak yönünde. Kalabalık aile ziyaretlerini gerçekleştirmemek, kalabalık ortamlara girmemek, elleri yıkamak, maske takmak gibi önlemleri aldığımız takdirde bayram sonrasında daha kolay bir pandemi süreci geçirebileceğimiz belirtiliyor. Özellikle son zamanlarda artan vaka sayılarını vurgulayan Fahrettin Koca, bu sayıyı tekrar 1000’in altına düşürmemiz gerektiğini belirtiyor.