Varlık Fonu’na Yatırılan “75 Milyon TL SMA Hastaları İçin Kullanılsın Çağrısına” Cevap...

Varlık Fonu’na Yatırılan “75 Milyon TL SMA Hastaları İçin Kullanılsın Çağrısına” Cevap Geldi!

PAYLAŞ
Varlık Fonu'na Yatırılan 75 Milyon TL SMA Hastaları İçin Kullanılsın Çağrısına Cevap Geldi!
Varlık Fonu'na Yatırılan 75 Milyon TL SMA Hastaları İçin Kullanılsın Çağrısına Cevap Geldi!

Yılbaşı akşamı çekilen Milli Piyango Çekilişi sonucunda hatırlayacağınız üzere 75 milyon TL Varlık Fonu’na yatırılmıştı. Bu paranın faydalı bir şekilde kullanılması gerektiğini düşünen pek çok insan Twitter’da SMA hastaları için bir araya geldi.

75 milyon TL’nin SMA hastası çocukların tedavisinde kullanılması için başlatılan kampanyaya katılım hızla yükseldi. Bunun sebebi ise SMA hastası çocukların sağlıklarına kavuşabilmeleri için kullanılabilecek olan tek bir tedavinin bulunması ve bu tedavinin ücretinin de normal bir birey tarafından karşılanamayacak olması. 2.1 milyon dolar fiyatındaki Zolgensma tedavisi yalnızca 2 yaşından küçük olan kişilere uygulanabiliyor.

varlik-fonuna-yatirilan-75-milyon-tl-sma-hastalari-icin-kullanilsin-cagrisina-cevap-geldi

Bu yüksek ücreti karşılayamayan aileler için en büyük yardımın devlet tarafından gelmesini beklemek hata değil. Ayrıca şu ana kadar pek çok aile sosyal medya üzerinden yardım çağrısında bulunup çocuklarını tedavi ettirebilmiş olsa da SMA hastalarının sayısı göz ardı edilemeyecek kadar fazla. Ayrıca Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine Dair Kanun Teklifi kabul edildiği için internet ortamında gerçekleştirilen her türlü yardım faaliyeti izne tabi tutulacak. Bu da yardım toplanılmasını daha da zor bir hale getiriyor.

Sağlık Bakanı Tarafından Verilen Cevap

varlik-fonuna-yatirilan-75-milyon-tl-sma-hastalari-icin-kullanilsin-cagrisina-cevap-geldi

SMA’lı bebeklerimiz üzerinden yürütülen kirli kampanyaya iyi niyetli hiç kimsenin dahil olmaması gerektiğini duyuran bir başlık atılan yazının tepki topladığını söyleyebiliriz.

“Bildiğiniz üzere ülkemizde çokça gündeme getirilen Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastası çocuklarımız ile ilgili kampanyalar yürütülmektedir.

Her bir hastamızın hastalığı ne olursa olsun sağlığına kavuşmasından sorumluyuz. Hele hastamız bir çocuksa bu tüm öncelikleri en yüksek seviyede hak etmektedir. Her bir evladımızın sıhhati ve canı en kutsal emanetimizdir. Milletçe en hassas olduğumuz konulardan biri evlatlarımızdır. Hastalıkların tedavisi ise sosyal medyadan sahte kahramanlıklar sergileyerek değil, bilimin gösterdiği yolu takip ederek gerçekleştirilir. 

SMA hastası çocuklarımız için de devletimiz tüm imkanlarını kullanarak tedavilerini sağlamaktadır. Bu konunun suistimal edilmesi asla kabul edilemez. Bakanlığımız bünyesinde bu evlatlarımızın tedavisinin planlandığı, alanında uzman ve SMA tedavisinde tecrübeli bilim insanlarımızdan oluşan bilimsel bir kurulumuz vardır. Çocuklarımızın tedavisi konusunda en güncel yöntemler bu kurulumuzca değerlendirilerek en hızlı biçimde uygulamaya geçirilmektedir. Bu konuda mali koşullar gündemimizde dahi değildir. 

SMA Bilim Kurulumuz aileleri ve aile derneklerini birinci elden bilgilendirmektedir. Ülkemizde tedavi almayan bir tane bile SMA hastamız bulunmamaktadır. Tedavi masraflarının tamamı devletimiz tarafından ücretsiz olarak karşılanmaktadır.

Son zamanlarda geliştirilen ve gündemde olan gen tedavisine ilişkin veriler, ilk süreçte olduğu gibi derhal ve titizlikle SMA Bilim Kurulumuzca incelenmeye alınmıştır. Sadece son 2 ayda bilim kurulumuz 5 kez toplanarak ilaçla ilgili verileri incelemiştir. Bu hafta da bir değerlendirme toplantısı yapacaktır. 

Gen tedavisinin etkinliğine dair bilimsel platformlarda yayınlanan kanıtlar henüz yeterli düzeyde değildir ve halihazırda uygulanan tedaviye üstünlüğüne dair kanıt bulunmamaktadır. Yapılan bazı çalışmalarda başta karaciğer yetmezliği ve trombosit sayısında düşüklük (kanama eğilimi) olmak üzere ciddi yan etkilerinin bulunduğu bildirilmiştir.

Ayrıca gen tedavisinin uygulama prosedürünün bir parçası olarak en az bir ay süreyle bağışıklık sisteminin baskılanması gerekmekte, özellikle kilosu daha yüksek olan bazı hastalarda bu süreç 1 yıla kadar uzayabilmektedir. Zaten kırılgan yapısı olan SMA hastalarımızda enfeksiyonlar ve bağışıklık sisteminin baskılanması daha büyük risk oluşturmakta, herhangi bir hastalık seyri sırasında süreç, hastalıktan bağımsız olarak ölümcül olabilmektedir.

Aziz vatandaşlarım, SMA hastası çocuklarımız üzerinden yürütülen kirli kampanyaya açıklık getirmek istiyorum. Güncel ve işe yaradığı ispat edilen tüm tedaviler SMA Bilim Kurulumuzun önerisi ile uygulanmaktadır. Çocuklarımızın kobay olarak kullanılmasının ise net olarak karşısındayız. Bilimsel veriler dışında küresel ilaç şirketlerinin oyununa müsaade etmeyeceğiz. Ailelerimizin suistimal edilmesine izin vermeyeceğiz. Gen tedavisi adı altında ortaya atılan yöntemin bilimsel olarak işe yaradığını gösteren şimdilik somut hiçbir veri bulunmamaktadır. Ancak ilaç şirketlerinin oyununa gelerek yapılan kampanyalarla bu durum suistimal edilmektedir. İlaç şirketlerinin baskısı ile çocuklarımızın kobay olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz. 

Bir konuda toplu olarak tepki vermek kadar güzel bir davranış yoktur. Ancak gördüğümüz kadarıyla ilaç şirketlerinin amacına hizmet eden bir organizasyonla karşı karşıyayız. Kampanya düzenleyerek zikredilen rakamlar, önerilen finansal kaynaklar bu zamana kadar çocuklarımızın tedavisi için ayrılan kaynağın yanında hiçbir değer ifade etmemektedir. Mesele kaynak meselesi değildir. Ülkemiz her şart altında vatandaşının tedavisi yapabilecek güçtedir. Burada esas konu ahlak sınırlarını aşarak devletimizi aciz göstererek küresel ilaç şirketlerinin savunuculuğunu yapmaktadır. Bir araya gelerek kampanya yürüten ve devletimizi aciz göstermeye çalışan bu kampanya alet olmayacağız. 

Devletimiz işe yaradığı ispat edilen her tedaviyi ücretsiz olarak evlatlarımız için kullanmaya devam edecektir. 

SMA hastalığı genetik bir hastalıktır. Bundan sonra tüm evlilik öncesinde aile adaylarına gen taraması da yaparak tedbir alınacak ve ülkemizde SMA hastalığı görülmeyene, mevcut hastalarımız tedavi edilene kadar mücadelemiz devam edecektir.”