Milli Eğitim Bakanı Okulların Açılmasıyla İlgili Açıklama Yaptı!

Milli Eğitim Bakanı Okulların Açılmasıyla İlgili Açıklama Yaptı!

PAYLAŞ
Milli Eğitim Bakanı Okulların Açılmasıyla İlgili Açıklama Yaptı!
Milli Eğitim Bakanı Okulların Açılmasıyla İlgili Açıklama Yaptı!

Milli Eğitim Bakanı Okulların Açılmasıyla İlgili Açıklama Yaptı! Koronavirüs pek çok ülkede hız kesmeden yayılmaya devam ediyor. İnsanların yaşantılarında büyük bir değişikliğe sebep olan koronavirüse karşı da pek çok önlem alınmış durumda. Ülkemizde de etkilerini hissettiğimiz koronavirüse karşı alınan ilk önlemlerden biri okulların kapatılması ve uzaktan eğitime geçilmesi olmuştu.

11 Mart tarihinde ülkemizde karşılaşılan ilk resmi vakanın ardından 13 Mart tarihinde eğitime bir süre ara verildiği duyurulmuştu. Okulların kapatılmasıyla birlikte 23 Mart tarihinde uzaktan eğitim süreci başladı. Üniversiteler arasında başlangıç tarihleri farklılık gösterse de süreç bir şekilde işlemeye devam etti. Yapılan ilk açıklamalara göre 30 Nisan tarihinde uzaktan eğitime son verilmesi planlanıyordu. Ancak vaka sayısında beklendiği kadar düşüş yaşanmaması uzaktan eğitime devam edilmesi gerektiğini ortaya koydu.

Eğitim Bilişim Ağı (EBA), bu zor süreçte öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin sıklıkla kullandığı bir platform olarak dikkat çekiyor. 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrenim kademelerinin dersleri platformda yer alıyor. Sürecin uzaması ihtimaline karşı sistem sürekli güncelleniyor ve kullanımı kolaylaştırılıyor.

Uzaktan Eğitim İçin Son Tarih 31 Mayıs Olabilir!

Türkiye'de Avrupa'nın birçok ülkesinden daha fazla öğrenci olduğunu belirten

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların açılma süreci ile ilgili yeni bir açıklama yaptı.

“Okulların açılması demek 18 milyon öğrencinin ve 1 milyon öğretmenin evden çıkması, sonra her birinin yeniden ailesiyle buluşması demek. Bu bir toplum sağlığı meselesidir ve bilimsel verilerle hareket etmek ön koşuldur. Her tarih için hazırlığımız tamam. Okullar ne zaman açılacak sorusunun şu an tek cevabı var: Çocuklarımız, öğretmenlerimiz ve ailelerimiz için en güvenli zamanda, en güvenli şekilde açılacak. Bu tarihi ve uygulama şeklini de bize bilimsel veriler söyleyecek.”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye’de Avrupa’nın birçok ülkesinden daha fazla öğrenci olduğunu belirtirken okulların açılması ile ilgili alınan tüm kararların birçok hane halkını ve vatandaşı doğrudan veya dolaylı olarak etkilediğinin bilincinde olduklarını belirtti. Bu açıklamalara ek olarak Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda ve Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Kabine toplantısında ortaya çıkan görüşler çerçevesinde Uzaktan Eğitimin 31 Mayıs’a kadar devam etmesi kararlaştırılmıştır.” ifadelerine de konuşmasında yer verdi.